Prognoza na Boże Narodzenie: ciepło i na ogół pogodnie

Polska znajduje się pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu pogody nad Europą – potężnym, bardzo głębokim niżem znad rejonu Wysp Brytyjskich oraz wyżem znad południowo-zachodniej Rosji. W związku z tym w nadchodzących kilku dniach należy się spodziewać dość nietypowej jak na tę porę roku pogody. Wspólne oddziaływanie obydwóch ośrodków sprawi, że do krajów Europy Środkowej, w tym do Polski, będzie napływać bardzo ciepła masa powietrza polarnego morskiego z południowego zachodu. Dzięki temu będziemy mieć do czynienia z wyjątkowo wysokimi temperaturami, charakterystycznymi raczej dla świąt wielkanocnych. Będzie też dużo chwil ze słońcem.

Fot. Grzegorz Zawiślak

Fot. Grzegorz Zawiślak

W Wigilię piękna pogoda niemal w całym kraju. Nieco więcej chmur, głównie piętra wysokiego, tylko na zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 3-5°C na Suwalszczyźnie przez ok. 10°C w centrum Polski do nawet 12-14°C miejscami na południu i południowym zachodzie kraju. W miejscowościach podgórskich może być jeszcze cieplej w związku ze wzmagającym się zjawiskiem fenowym. W szczególności ciepły wiatr z południa będzie odczuwany na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach. W ciągu dnia wiatr w południowo-zachodniej części Polski może przekraczać w porywach 60-80 km/h. Im bliżej gór, tym wiatr będzie silniejszy.

W nocy z wtorku na środę silny, a chwilami porywisty wiatr, dotrze także na Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, gdzie na terenach górskich i podgórskich wiać może z prędkością w porywach przekraczającą 80 km/h. Będzie to jednak bardzo ciepła noc z temperaturami minimalnymi na znacznym obszarze kraju osiągającymi 3-6°C. Na terenach podgórskich jest szansa, że temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Noc będzie też prawie w całym kraju sucha, słabo pokropić może tylko w okolicach Świnoujścia.

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia przyniesie prawdziwie wiosenną aurę. Niemal w całym kraju temperatura maksymalna wzrośnie do 8-12°C, a na południu, zwłaszcza na terenach podgórskich, może przekroczyć nawet 15°C. W całym kraju pogodnie, ale wietrznie, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie. W Karpatach i Pogórzu Karpackim południowy wiatr w porywach będzie przekraczać 80 km/h, a w rejonie Bielska Białej oraz na Podhalu może wiać z prędkością ponad 100 km/h. Silny wiatr halny będzie rezultatem narastającego gradientu barycznego nad Polską. Narastanie gradientu będzie związane z ekspansją na wschód rozległego obszaru obniżonego ciśnienia z zachodu Europy.

Prognoza modelu GFS na noc z środy na czwartek - w Boże Narodzenie zaznaczy się silny napływ ciepłych mas powietrza z południa

Prognoza modelu GFS na noc z środy na czwartek – w Boże Narodzenie mocno zaznaczy się ciepła masa powietrza, która będzie napływać szerokim strumieniem z południa kontynentu (źródło: Wetterzentrale.de)

Kolejny dzień przyniesie już nieznaczne pogorszenie pogody. W wielu miejscach na niebie pojawi się więcej chmur niż w pierwszy dzień Świąt i miejscami, zwłaszcza w pasie od Pomorza przez centrum kraju po Górny Śląsk może słabo pokropić. Większa część Polski będzie nadal znajdować się pod wpływem wyjątkowo ciepłej masy powietrza napływającej z południa, w związku z powyższym temperatura maksymalna ma się utrzymywać na wysokim poziomie. Na przeważającym obszarze kraju ma być od 7 do 12°C, a w województwach podkarpackim, małopolskim i lubelskim lokalnie jeszcze cieplej. Natomiast w Polsce pónocno-zachodniej powinno być nieco chłodniej, ok. 4-6°C. Na południu i wschodzie nadal będzie dość wietrznie. W Karpatach nadal będzie wiać halny, ale już nie tak mocno, jak w świąteczną środę. Z upływem dnia prędkość południowego i południowo-wschodniego wiatru będzie stopniowo spadać.

Jak widać, rok 2013, który powoli dobiega już końca, przynosi dość zaskakujące wydarzenia pogodowe w środkowej części kontynentu europejskiego. Nie dość, że święta wielkanocne upłynęły w większej części Polski pod znakiem obfitych opadów śniegu i pogody typowo grudniowej, to na koniec roku mamy prawdziwy atak wiosny. Można więc stwierdzić, że pogoda nam zwariowała, jednak próbuje też wyrównać zaległości z przełomu marca i kwietnia. Tak ciepła pogoda o tej porze roku nikomu za bardzo nie sprzyja, a w szczególności zwierzętom i roślinom, które przez wysokie temperatury mogą zostać wybudzone z zimowego letargu. Dla pączkujących roślin nadejście silnych i długotrwałych mrozów po bardzo ciepłej pierwszej części zimy może okazać się bardzo szkodliwe. Znacząca zmiana pogody na bardziej zimową może nastąpić dopiero po Nowym Roku.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech zbliżające się Święta upłyną w pogodnej, radosnej atmosferze i przyniosą wszystkim udany wypoczynek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz