Zafalowanie na froncie, dość głęboka zbieżność wiatru – możliwość wystąpienia silnych opadów deszczu oraz kolejnej porcji burz

Tak jak zakładała nasza prognoza konwekcyjna wraz z wczorajszym wpisem pogodowym, nad północno – zachodnią i północną Polską rozwinęła się konwekcja z burzami, a sam dzień przyniósł bardzo duże wzrosty temperatury powietrza na dużo większym terenie Polski. Według aktualnych danych z systemów detekcji wyładowań atmosferycznych oraz obrazów radarowych, burze notowane są w głębi województwa pomorskiego, a ich inicjacja nastąpiła w strefie oddziaływania rozległego, pofalowanego frontu atmosferycznego.

Wyładowania doziemne zanotowane do godziny 19:54 CET (Blitzortung, lightningmaps)

Wyładowania doziemne zanotowane do godziny 19:54 CET (Blitzortung, lightningmaps)

Interesująco przedstawiają się prognozy na jutrzejszą dobę, kiedy ponownie spodziewany jest pewien wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie (CAPE do 150-250, lokalnie 300 J/kg) oraz niestabilności troposfery (LI 0 – -1 °C). Korzystniejsze środowisko termodynamiczne znajdzie się w zasięgu aktywniejszego frontu, na którym może rozwinąć się zaburzenie, a wraz z nim mogą pojawić się silne czynniki wspomagające procesy konwekcyjne w dolnej i częściowo środkowej troposferze.

Znakomicie zaznaczona zbieżność wiatru na poziomie 925 hPa (GFS)

Znakomicie zaznaczona zbieżność wiatru na poziomie 925 hPa (GFS)

Szczególnie ciekawie prezentuje się prognozowana dość głęboka, dolno-troposferyczna zbieżność wiatru, która może być doskonale widoczna nawet do wysokości izobarycznej 925 hPa (ponad 700 m n.p.g.). Oznacza to korzystne warunki dla silnego wznoszenia się dość chwiejnych mas powietrza i w rezultacie rozwoju konwekcji, także głębokiej, objawiającej się burzami. Prognozy numeryczne modeli GFS i UMPL sugerują, że największa możliwość uformowania się burz, wędrujących z południowego – zachodu na północny – wschód, istnieje na południowym – zachodzie, zachodzie, częściowo północnym – zachodzie oraz cz. w rejonach północnych. Potencjalne burze, pod wpływem obecności dość silnej konwergencji oraz silniejszych uskoków pionowych wiatru z grubszej warstwy troposfery (Shear 0-6 km do 13-20, lokalnie 25 m/s), będą organizować się w struktury wielokomórkowe i generować intensywne, punktowo wręcz ulewne opady deszczu oraz miejscami dość silne porywy wiatru. Z najsilniejszych ośrodków konwekcyjnych nie można też wykluczyć pojawienia się opadów małego gradu. Najkorzystniejsze warunki dla inicjacji głębokiej konwekcji prognozowane są w godzinach popołudniowych (szczególnie późniejszym popołudniem) oraz wieczornych. Całkiem możliwe, że mocno uwodnione struktury konwekcyjne obecne będą również w pierwszej części nocy.

Odnośnie dzisiejszych pomiarów temperatury maksymalnej – ta największe wzrosty zanotowała na stacjach w Lesznie (22,9 °C), Krzesinach (22,7 °C), Tarnowie (22,6 °C), Wrocławiu (22,5 °C) oraz Warszawie (22,4 °C). Wszystkie dane z dziś dostępne są na http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?l … &Send=send.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz