W dniu dzisiejszym najwięcej burz rozwinęło się w dzielnicach zachodnich, południowo – zachodnich, południowych i południowo – wschodnich. Wiele ośrodków konwekcyjnych miało bardzo dobre warunki do generowania m.in. opadów gradu oraz silnych, miejscami bardzo silnych porywów wiatru.
Środowisko bardzo niskiej temperatury powietrza w środkowej troposferze, niskie położenie izotermy 0 °C oraz bardzo duży gradient pionowy temperatury pomiędzy dolną i środkową troposferą, stwarzają dogodne warunki dla rozwoju licznych ośrodków konwekcyjnych, generujących wyładowania atmosferyczne, silne opady deszczu, drobnego, lecz dość często intensywnego gradu, a także podmuchy wiatru o wyraźnie zwiększonej prędkości. Jak wynika z danych ze stacji, podczas dzisiejszych struktur powstałych w wyniku konwekcji, najsilniejsze porywy dochodziły do około 90 km/h i zostały zanotowane na stacji w Lesznie. Wielu obserwatorów i łowców, którzy przyglądali się dzisiejszym zjawiskom, zarówno podczas działań terenowych, jak i z własnych miejscowości, informowało nas o licznych gradobiciach. Opady gradu mogły wystąpić praktycznie z każdej silniejszej komórki opadowej i burzowej, a przykładowe zdjęcia z gradobić dostępne są np. na naszym profilu na Facebook-u. Jednocześnie zachęcamy do dalszego wysyłania zdjęć i filmów z własnymi zdobyczami.
Jutro ponownie należy się liczyć z rozwojem licznych komórek opadowych i burzowych. Najnowsze analizy numeryczne modeli GFS i UMPL zakładają, że najkorzystniejsze środowisko dla powstania burz pojawi się w dzielnicach środkowych, częściowo północnych, wschodnich, zachodnich, a także cz. na południu. Formacje burzowe będą rozwijać się w słabszych warunkach kinematycznych (przepływ powietrza na wysokościach izobarycznych 700-500 hPa osiągnie prędkość około 5-10 m/s), a co za tym idzie – prędkość ich przemieszczania będzie wyraźnie mniejsza. Biorąc pod uwagę wciąż bardzo duży gradient pionowy temperatury oraz nieco silniejszy przepływ w warstwie granicznej (10-13 m/s na wys. 925-850 hPa), najsilniejsze z ośrodków konwekcyjnych ponownie mogą generować dość silne porywy wiatru, zaś niskie położenie izotermy 0 °C objawi się licznymi opadami małego gradu. Im dalej na południe, zwłaszcza bliżej obszarów podgórskich i górskich, tym należy się liczyć również z występowaniem opadów śniegu. Poszczególne struktury konwekcyjne będą przemieszczać się z północnego – zachodu na południowy – wschód. Najkorzystniejsze warunki dla licznego formowania się komórek opadowych i burzowych prognozowane są na godziny popołudniowe.