Burze

Końcówka kwietnia i początek maja objawiły się licznymi burzami, które miejscami wykazywały się istotnie zwiększoną aktywnością. Silniejsze burze pojawiły się m.in. w dniu 27 kwietnia oraz w miniony piątek. Jutro prawdopodobnie czeka nas kolejna porcja burz.

Prognozowana sytuacja baryczna na godzinę 12:00 UTC (Bracknell)

Prognozowana sytuacja baryczna na godzinę 12:00 UTC (Bracknell)

Jak wynika z najnowszych prognoz, w dniu jutrzejszym nad Polską znajdzie się zatoka niskiego ciśnienia związana z bruzdą niżową znad Atlantyku Północnego. Jednocześnie przez Polskę będzie wędrować strefa chłodnego frontu atmosferycznego, przed którym może pojawić się również górny front atmosferyczny. Zarówno w środowisku oddziaływania frontów, jak i za nimi modele przewidują wystąpienie korzystniejszego środowiska termodynamicznego dla inicjacji burz (energia MLCAPE dla warstwy 0-30 hPa może osiągnąć około 400-700 J/kg, lokalnie, zwłaszcza w województwie warmińsko-mazurskim 800-900 J/kg). Istotną zmianą w stosunku do poprzednich dni burzowych będzie nasunięcie się odcinka długiej fali górnej z silniejszym wiatrem w swobodnej troposferze. Model GFS wskazuje, że w środkowych warstwach troposfery jego prędkość osiągnie około 15-20 m/s (powierzchnie izobaryczne 700-500 hPa), zaś w warstwie granicznej 10-15 m/s (925 i 850 hPa). Obecność stref frontowych i zatoki niżowej doprowadzi także do wystąpienia silniejszego wspomagania ruchów wznoszących, które będzie sprzyjać silniejszemu wznoszeniu się dość chwiejnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery.

Wstąpna prognoza rozkładu chwiejności termodynamicznej - godzina 15:00 UTC (GFS)

Wstępna prognoza rozkładu chwiejności termodynamicznej – godzina 15:00 UTC (GFS)

Najkorzystniejsze warunki dla inicjacji formacji burzowych prognozowane są w dzielnicach zachodnich, częściowo południowo – zachodnich, północno – zachodnich, północnych oraz północno – wschodnich. Ich inicjacja miejscami może nastąpić też w centrum kraju. Poszczególne ośrodki burzowe, w środowisku silniejszych warunków kinematycznych, będą przybierać postać pojedynczych komórek, multikomórek oraz struktur wielokomórkowych, być może w postaci liniowej. Obok generowania silnych opadów deszczu (wodność troposfery powyżej 20-25 mm), mogą też przynosić opady gradu oraz silne porywy wiatru, zwłaszcza w przypadku rozwinięcia się potencjalnych linii / pasm konwekcyjnych. Strukturom liniowym może sprzyjać obecność nieco silniejszego pionowego uskoku prędkościowego wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery (10-15 m/s) oraz wystąpienie stref dolno-troposferycznej konwergencji. Wiele będzie jednak zależeć od kolejnych prognoz chwiejności i niestabilności troposfery – w przypadku pogorszenia warunków termodynamicznych oraz kinematycznych ryzyko uformowania się aktywniejszych burz będzie mniejsze. Po ostatnich aktualizacjach widać, że wyraźne zmiany w obliczeniach dotyczą spodziewanej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie włącznie z jej pokryciem obszarowym. Do prognozowanego rozwoju burz w dniu jutrzejszym pozostało jeszcze kilka aktualizacji modeli; w przypadku analiz GFS i UMPL są to 3-4 aktualizacje (do godziny 00Z oraz 06Z).

W czwartek w większości kraju możliwa będzie inicjacja komórek opadowych i burz. Również w piątek mogą wystąpić korzystne warunki dla rozwoju formacji burzowych. Najnowsze informacje pogodowe, zarówno na jutro, jak i kolejne dni będą podawane w naszych prognozach konwekcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz