W dniu dzisiejszym, tak jak informowaliśmy w naszym artykule pogodowym napisanym 22 sierpnia, doszło do rozwoju kilku trąb wodnych w pobliżu gmin nadmorskich. Zjawiska zostały zaobserwowane i zarejestrowane z Kołobrzegu i Łeby (w sumie 3 przypadki), choć niewykluczone, że ich rozwój nastąpił jeszcze także w paru innych miejscach.
Ostatnio można przeczytać różne opinie, w tym zapytania, skąd tyle tych zjawisk na naszym morzu? Trąby wodne, tak jak już informowaliśmy, najczęściej schodzą w warunkach, gdy mamy do czynienia ze spływami znacznie chłodniejszych mas powietrza nad względnie ciepłe wody Bałtyku (obecnie temperatura wody osiąga około 15-17 °C), które doprowadzają do silnego zaostrzenia się gradientu pionowego temperatury w dolnej części troposfery (na ogół krytyczny jest silny spadek temperatury w warstwie 0-500 metrów). Zapewnia on silniejsze przyspieszenie prądów wstępujących, które w korelacji z lokalnymi strefami zbieżności wiatru oraz niezbyt silnym środowiskiem wiatrowym (brak istotnych uskoków pionowych wiatru), zapewnia korzystne warunki do formowania się trąb niezwiązanych z działalnością mezocyklonu (superkomórki burzowej).
Prognozy modelu GFS na jutrzejszy dzień wskazują, że ponownie będziemy mieć spełnione warunki (nieco zwiększona chwiejność, znaczny spadek temperatury wraz z wysokością, obecność lokalnych stref konwergencji), które mogą doprowadzić do rozwoju kolejnych trąb wodnych. Być może tego typu zjawiska znowu zostaną zaobserwowane z Kołobrzegu czy Łeby (tyczy się to również innych miejsc, w tym np. Darłówka i Ustki), gdzie wyliczana jest nieco silniejsza zbieżność, której oś będzie ułożona z północnego – zachodu na południowy – wschód. Największe prawdopodobieństwo ich powstania pojawi się w godzinach 05:00-13:30 CEST. Dodatkowo ponownie wystąpi możliwość uformowania się ośrodków burzowych, tym razem przede wszystkim wzdłuż północnej części kraju. Inicjacja lokalnych komórek konwekcyjnych (możliwe, że niektóre z nich wygenerują pojedyncze wyładowania) prognozowana jest także w pasie od części dzielnic zachodnich i południowo – zachodnich, przez centrum, po rejony wschodnie.