PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2014, godz. 08:00 CEST do 09.09.2014 godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany głównie z powodu ryzyka silnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek przez nasz kraj przejdzie zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem z centrum nad południową Skandynawią, której oś będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. W strefie oddziaływania zatoki należy spodziewać się wystąpienia licznych ośrodków burzowych.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W strefie dolnotroposferycznej konwergencji wiatrów związanej z zatoką niskiego ciśnienia, dojdzie do dość znacznego nagromadzenia pary wodnej. Punkt rosy może miejscami dochodzić do 17, a być może nawet i 18 stopni Celsjusza. To w połączeniu z pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze na poziomie ok 6,5 C/1 km spowoduje wzrost energii CAPE do 500-1100 J/kg. Nie tylko PBL będzie zasobna w wilgoć. W całym profilu troposfery będzie znajdować się duża ilość pary wodnej. Dlatego PW sięgnie nawet 35 mm. W przeważającej części troposfera pod względem kinematycznym będzie spokojna. Jedynie na północy zaznaczonego obszaru wskaźniki takie jak DLS 0-6 km wskażą wartości rzędu 10-13 m/s. W związku z powyższym przewiduje się utworzenie ośrodków burzowych, które będą miały tendencję do łączenia się w klastry, co może powodować lokalnie duże sumy opadów. W północnej części obszaru w strefie podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych (SRH do 90 m2/s2) możliwe będzie utworzenie się pojedynczej superkomórki bądź niewielkiego układu liniowego, na drodze których oprócz intensywnych opadów deszczu zagrożenie będą stanowić silniejsze porywy wiatru i opady drobnego gradu.
…Obszar objęty możliwością burz…
Dzięki zwiększonej energii CAPE 200-500 J/kg i słabej kinematyce należy spodziewać się burz, które jednak oprócz wyładowań nie powinny nieść ze sobą niebezpiecznych zjawisk.