PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.04.2015, godz. 08:00 CEST do 29.04.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia opadów gradu oraz trąby powietrznej.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części województwa śląskiego oraz zachodniej części województwa małopolskiego z powodu wystąpienia nawalnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska Wschodnia w dalszym ciągu pozostawać będzie w strefie pofalowanego frontu
atmosferycznego. Na zachodzie zacznie zaznaczać się klin wysokiego ciśnienia związany z przemieszczającym się wyżem znad Atlantyku przez Francję po południowe Niemcy. Przed frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego. Bezpośrednio za nim zacznie spływać chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego świeżego. W wyniku tak dużego kontrastu termicznego między wschodem a zachodem kraju przewiduje się dynamiczne zjawiska atmosferyczne jakim są burze.
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
… Polska północno-wschodnia …
Prognozowana jest na tym terenie umiarkowanie-wysoka energia termodynamiczna rzędu 500-1000 J/kg, na Mazurach dochodząca do 1200 J/kg przy LI = -3°C/-6°C. Warunki kinematyczne w północnej części objętego zagrożeniem obszaru będą podwyższone (DLS = 10-17 m/s, SRH = 100-250 m2/s2). Dodatkowo troposfera będzie zawierała dużo wilgoci (PW = 25-30 mm), a także pojawi się wcześniej wspomniana strefa zbieżności wiatru, która będzie się ciągnąć od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską i Łódzką, Mazowsze po Warmię, Mazury i Podlasie.
W takich warunkach prognozuje się burze, którym towarzyszyć będą głównie silne opady deszczu dochodzące miejscami do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Nie wyklucza się, że opady mogą być wyższe. Burze mogą powodować lokalne podtopienia i zalania. Również podczas ich przejścia nie należy wykluczyć opadów gradu do 2 cm głównie na Mazurach, Suwalszczyźnie oraz Podlasiu. Dodatkowo na Mazurach i Suwalszczyźnie w wyniku podwyższonych parametrów kinematycznych oraz niskiego poziomu kondensacji możliwe jest utworzenie się trąby powietrznej, jednak prawdopodobieństwo jej powstania jest niewielkie. Burze pojawią się już około południa i będą wędrować w kierunku północnym wzdłuż przemieszczającego się na wschód frontu atmosferycznego, zaczną zanikać w godzinach nocnych. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek ale korzystne warunki kinematyczne sugerują pojawienie się także zorganizowanych struktur wielokomórkowych w postaci liniowej, a nawet słabych superkomórek burzowych.
… Polska południowa (część woj. śląskiego i małopolskiego) …
Na tym obszarze prognozowana jest mała chwiejność atmosfery (CAPE 150-300 J/kg) występująca w przy niskich wartościach prędkościowego uskoku wiatru (DLS < 12 m/s), natomiast przy sporej skrętności kierunkowej równej około SRH 100-300 m2/s2. Wysokie wartości SRH spowodowane będą przemieszczaniem się niewielkiego układu niskiego ciśnienia wzdłuż frontu atmosferycznego. Dodatkowo prognozuje się wystąpienie strefy zbieżności wiatru wspomagającej procesy konwekcyjne. Początkowo południowy wiatr będzie zmieniał kierunek na północno-zachodni i północy co może skutkować „piętrzeniem się” komórek opadowych u podnóża gór w konsekwencji prowadząc do silnych opadów deszczu dochodzących do 30 mm/24 h, a nawet 40 mm/24 h. Na takim górzystym terenie przy silnych opadach deszczu istnieje pewne ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznej (flash flood).
Na tym obszarze spodziewane są burze, którym towarzyszyć będą głównie silne opady deszczu, lokalnie powodujące podtopienia i zalania ze względu na podwyższoną wodność troposfery dochodzącą do 25-30 mm oraz obecność strefy konwergencji wiatru. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek burzowych lub niewielkich klastrów multikomórkowych.