Prognoza konwekcyjna na dzień 06.05.2015 i na noc 06/07.05.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.05.2015, godz. 08:00 CEST do 07.05.2015 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i częściowo centralnej głównie ze względu na możliwość silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu i gradu, a także w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We środę, w dalszym ciągu przez Polskę będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia, który znajduje się nad Europą Zachodnią. W ciepłym wycinku niżu znajduje się ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Po zachodniej stronie frontu napływa chłodna polarno-morska masa powietrza. Dzięki takiemu układowi dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu temperatury nad naszym krajem, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania niebezpiecznych struktur burzowych.

OMÓWIENIE

…Polska wschodnia i centralna…

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.05.2015 i na noc 06/07.05.2015

Nad tym obszarem będzie zalegać zwrotnikowa masa powietrza, gdzie w trakcie trwania dnia dojdzie do silnego nagromadzenia pary wodnej w przyziemnych warstwach atmosfery, co będzie skutkowało zwiększeniem temperatury punktu rosy do 16-19°C. Przełoży się to na wzrost energii dostępnej drogą konwekcji (MUCAPE 500-1500 J/kg). W dalszym ciągu nad naszym krajem znajdować się będzie prąd strumieniowy, który zapewnia dobre warunki kinematyczne. Dlatego uskok wiatru w strefie najsilniejszej konwekcji będzie wynosił DLS 0-6 km ok 15-20 m/s, a LLS 0-1 km 4-8 m/s, SRH 0-3 km do 150 m2/s2. Ważnym czynnikiem mogącym mieć kluczową rolę w inicjacji głębokiej konwekcji będzie bardzo wyraźna strefa zbieżności wiatru. Po raz kolejny niewiadomą będzie zachmurzenie, które jednak według prognoz powinno być nieco mniejsze niż w dniu poprzednim.

W związku z powyższym prognozuje się powstanie zorganizowanych struktur burzowych takich jak superkomórki czy MCS w postaci linii szkwału. Największa szansa na pojawienie się tych formacji wystąpi w godzinach popołudniowych, kiedy konwekcja osiągnie największą siłę. W przypadku powstania superkomórki największym zagrożeniem będzie opad gradu, który może dochodzić do 2-3 cm średnicy, a także silne porywy wiatru. Nie można także wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej. Taki przypadek może zaistnieć zwłaszcza na krańcach wschodnich województwa Podkarpackiego czy Lubelskiego, jednak ryzyko jego wystąpienia jest niewielkie. W momencie powstania układu MCS należy spodziewać się silnych porywów wiatru (zwłaszcza na północy omawianego paragrafu), a także ze względu na dużą wodność troposfery (PW > 32 mm) intensywnych opadów deszczu, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. Wszelkie zjawiska burzowe powinny zakończyć się po godzinie 18, co będzie miało związek z przejściem chłodnego frontu za naszą wschodnią granicę.

Znaczna część województwa Mazowieckiego została objęta 1 stopniem zagrożenia ze względu na możliwość zaistnienia zjawiska training storms, które może doprowadzić do kumulacji sum opadowych, a w konsekwencji do lokalnych podtopień.

…Polska południowa i centralna…

Na tym obszarze front atmosferyczny przejdzie w godzinach przedpołudniowych, dlatego energia konwekcji CAPE wyniesie do 400 J/kg. To powinno doprowadzić do powstania komórek konwekcyjnych jak i struktur wielokomórkowych, które jednak nie powinny stanowić większego zagrożenia, poza wyładowaniami atmosferycznymi.

…Polska zachodnia…

W chłodnej masie powietrza dojdzie do wzrostu energii CAPE do 150 J/kg, LI do 0. Warunki kinematyczne będą dobre DLS 20m/s, LLS 10 m/s. W takich warunkach dojdzie do rozwoju komórek konwekcyjnych, które będą mogły generować wyładowania atmosferyczne.

STOPIEŃ 2 zagrożenia nie zostaje wydany ze względu na niewielki obszar z warunkami jemu odpowiadającymi i szybkie przemieszczanie frontu poza obszar Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz