PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.06.2015 godz. 08:00 CEST do 16.06.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej i południowo-wschodniej głównie ze względu na intensywne opady deszczu i w mniejszym stopniu na opady gradu i silne porywy wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek pogodę w większości Polski będzie kształtował klin wysokiego ciśnienia, a polarnomorska masa powietrza będzie zapewniać stabilną i w większości rejonów bezchmurną pogodę. Jedynie Polska południowa i południowo-wschodnia, w dalszym ciągu będą znajdować się w ciepłej i wilgotnej, zwrotnikowej masie powietrza, która sukcesywnie będzie wypierana z naszego kraju przez pofalowany front atmosferyczny i związany z nim niewielki ośrodek niżowy.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz…
W ciągu dnia, za sprawą zwiększenia zawartości wilgoci w powietrzu do 18-20 stopni punktu rosy, dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie (CAPE 500-1500 J/kg, LI do -6). Ze względu na niewielki poziomy przepływ mas powietrza, parametry kinematyczne troposfery będą na ogół słabe, zwłaszcza w jej najniższej części. DLS do 15 m/s, LLS do 5 m/s, SRH do 100 m2/s2. Jednocześnie cały pionowy profil najniższej warstwy atmosfery będzie zawierał spore ilości pary wodnej, dlatego parametr PW wzrośnie do 30-38 mm. Obecność frontu, a także lokalnych stref konwergencji, przy niskim poziomie kondensacji (LCL < 800 m) powinna zagwarantować rozwój głębokiej konwekcji.
Na tej podstawie przewiduje się rozwój komórek konwekcyjnych, które szybko będą mogły łączyć się w słabo lub bardziej zorganizowane, wielokomórkowe układy burzowe. Na ich drodze należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu, które będą mogły występować przez stosunkowo długi czas. Nie wykluczone jest powstanie się układu typu training storms, podczas którego sumy opadów będą mogły się kumulować. Taka sytuacja może doprowadzić do lokalnych podtopień. Umiarkowana energia termodynamiczna świadczy także o możliwości pojawienia się opadów gradu, lecz ich średnica nie powinna przekraczać 2 cm. Silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h) także będą mogły się zdarzyć. Burze zaczną powstawać w godzinach około południowych, a w nocy wraz z przemieszczaniem się frontu powinny powoli zanikać i opuszczać nasz kraj.