Nasilający się upał. Początek września szykuje się rekordowo upalny

Zwrotnikowa masa powietrza zaczyna nacierać nad obszar Polski. Dziś, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, największy upał pojawił się wzdłuż dzielnic południowych (z uwzględnieniem południowego – zachodu i południowego – wschodu), a także na zachodzie oraz w centrum kraju, gdzie zanotowano maksymalne wzrosty temperatury do nawet 33-36 °C.

Silny rozwój gwałtownych burz nad Europą Zachodnią (blitzortung.org)

Silny rozwój gwałtownych burz nad Europą Zachodnią (blitzortung.org)

Jak wynika z oficjalnych danych ze stacji synoptycznych, wśród najcieplejszych miast znalazły się: Opole (36,0 °C), Nowy Sącz (35,2 °C), Wrocław (34,8 °C), Legnica (34,7 °C) oraz Racibórz (34,5 °C), Tarnów (34,5 °C) i Wieluń (34,5 °C). Zapowiadane wcześniej izolowane burze związane z dyskretnym trybem konwekcji pojawiły się jedynie na północnym – zachodzie kraju (wspomniana we wczorajszym wpisie obecność inwersji z energią hamującą silny rozwój chmur kłębiastych), przy czym istnieje dosyć spora szansa, że w trakcie nadchodzącej nocy kolejne ośrodki burzowe rozwiną się wzdłuż dzielnic północnych, a także miejscami na zachodzie, w centrum, na wschodzie i południowym – wschodzie. Nie będą one jednak w żaden sposób porównywalne z gwałtownymi burzami, których inicjacja następuje w zachodniej części Europy, gdzie doszło do przebicia inwersji nakrywającej i uwolnienia całej energii skumulowanej w ciągu dnia.

Prognoza temperatury powietrza w oparciu o wyliczenia modelu UMPL (http://www.meteo.pl/)

Prognoza temperatury powietrza w oparciu o wyliczenia modelu UMPL (http://www.meteo.pl/)

Jutro gorąca i upalna, zwrotnikowa masa powietrza obejmie już przeważającą część kraju. Wyliczenia modeli numerycznych wciąż wskazują, że największy upał pojawi się wszędzie, poza krańcami północnymi, północno – wschodnimi oraz obszarami górskimi. Z prognoz opartych na modelach UMPL i GFS wynika, że w wielu miejscach Polski zanotujemy wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 33-36 °C. Niewykluczone jednak, iż miejscami temperatura maksymalna zbliży się do nawet 37 °C! Największe prawdopodobieństwo takiego scenariusza wystąpi częściowo na zachodzie oraz południowym – zachodzie. Jednocześnie, zwłaszcza na północy i północnym – zachodzie prognozowany jest rozwój dolno-troposferycznej zbieżności wiatru ze strefą ułożoną z południowego – zachodu / zachodu na północny – wschód / wschód, wzdłuż której spodziewane jest nieco większe nagromadzenie wilgoci, mogące wzmocnić potencjał do rozwoju komórek burzowych z dyskretnego trybu konwekcji. Podobnie jak dziś, w rejonie pofalowanego frontu ciepłego wyliczana jest inwersja, która będzie hamować silny rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji, jednak obecność zbieżności z silniejszą akumulacją wilgoci oraz istotnie nasilonych uskoków pionowych wiatru (Shear 0-6 km do 17-23 m/s, SRH 0-3 km do około 100-300 m2/s2) być może umożliwi inicjację izolowanych burz. Na ich trasie głównym zagrożeniem będą opady gradu o średnicy do 2-3,5 cm (szczególnie podczas powstania potencjalnych superkomórek), ulewne opady deszczu, a także punktowo silne / bardzo silne porywy wiatru związane ze zjawiskami downburst (wpływ suchszych warstw powietrza w dolnych 5 kilometrach troposfery oraz istotnie zwiększonego gradientu pionowego temperatury).

Spodziewany rekordowy upał na pierwszy dzień września (UMPL)

Spodziewany rekordowy upał na pierwszy dzień września (UMPL)

Dzisiejsze prognozy numeryczne zwalniają wkroczenie chłodnego frontu atmosferycznego w dniu 01 września, a co za tym idzie – pogłębiają zasięg bardzo ciepłego sektora powietrza, który – coraz więcej na to wskazuje – okaże się być rekordowym w historii pomiarów dla zbliżającego się miesiąca. Obecne założenia modeli GFS oraz UMPL wskazują, że silny upał wystąpi już nie tylko na południu, południowym – wschodzie, w centrum, a także na wschodzie i północnym – wschodzie, lecz również w dzielnicach południowo – zachodnich, zachodnich oraz częściowo północnych. Według analiz GFS, izoterma 19 °C na wysokości około 1,5 km n.p.g. (850 hPa) może przebiegać w pasie od wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, przez wschód i południe Ziemi Lubuskiej, po cały obszar Dolnego Śląska. Im dalej na wschód, tym możemy zanotować nawet 20-22 °C, z największymi wartościami w rejonach wschodnich, południowo – wschodnich i częściowo południowych. W tym czasie w przyziemnej warstwie troposfery (klatka meteorologiczna – 2 metry n.p.g.) prognozy sugerują 33-35 °C, punktowo aż powyżej 35 °C. Oznacza to nie tylko coraz większe prawdopodobieństwo pobicia rekordów temperatury dla września na różnych punktach pomiarowych, ale również możliwość wyrównania i przebicia historycznego, wrześniowego rekordu, który wynosi 34,9 °C (Wrocław). W wielu miejscach w dalszym ciągu czeka nas jednak sucha i słoneczna aura, tym samym (niestety) sprzyjając pogłębianiu się suszy.

Z upływem dnia od Niemiec zacznie wkraczać strefa chłodnego frontu atmosferycznego, wzdłuż którego spodziewany jest rozwój głębszej konwekcji, objawiającej się przelotnymi, punktowo silnymi i ulewnymi opadami deszczu, a także burzami. Inicjacja burz (dyskretny, izolowany tryb) może nastąpić również na wschód od frontu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz