W nadchodzących dniach do Polski szerokim strumieniem zacznie postępować adwekcja bardzo ciepłej, polarno-morskiej i zwrotnikowej masy powietrza, która najwyższymi wzrostami temperatury objawi się w czwartek. Silny napływ będzie obserwowany po wschodniej stronie byłej formacji tropikalnej, która w postaci dynamicznego układu niskiego ciśnienia dotrze nad zachodnią część Europy.
Obecnie centrum głębokiego ośrodka niżowego „ex-Henri” znajduje się nad wodami północno – wschodniej części Atlantyku. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin układ zbliży się do północno – zachodniej Hiszpanii i Portugalii, a następnie zacznie kierować się w stronę zachodniej Francji, południowej Anglii oraz Morza Północnego. W międzyczasie po jego wschodniej stronie prognozowane jest wystąpienie gwałtownego prądu strumieniowego, którego prędkość w środkowej troposferze będzie osiągać aż około 35-50 m/s (wysokość izobaryczna 500 hPa, ok. 5,6 km n.p.g.), zaś w górnej (300 hPa, ok. 9,4 km n.p.g.) nawet ok. 55-65 m/s! Istotnie nasilony wiatr spodziewany jest również w dolnych warstwach troposfery – z najnowszych wyliczeń modelu GFS wynika, że na powierzchni izobarycznej 850 hPa (około 1,5 km n.p.g.) jego prędkość wyniesie ok. 20-30 m/s. Niebezpieczne środowisko kinematyczne objawi się bardzo silnymi oraz gwałtownymi porywami wiatru szczególnie w pasie od części Półwyspu Iberyjskiego (zwłaszcza północnej części), po Francję. Adwekcja wilgotnej masy powietrza ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury będzie sprzyjać pojawieniu się podwyższonej do 500-1000 J/kg energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną. Uwzględniając obecność polarnego frontu atmosferycznego, oddzielającego dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza oraz środowisko z silnym wielkoskalowym wspomaganiem procesów konwekcyjnych, należy się liczyć z możliwością rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym tornad, które w momencie powstania mini superkomórek / superkomórek burzowych, mogą osiągnąć znaczną intensywność. Ponadto warunki będą faworyzować rozwój liniowych formacji konwekcyjnych z bardzo silnymi oraz gwałtownymi porywami wiatru, a także z wyraźnie podwyższoną aktywnością elektryczną.
W międzyczasie po wschodniej stronie frontu do Europy Południowej i Środkowej zacznie postępować adwekcja coraz cieplejszej masy powietrza, która w przypadku Polski najsilniejsza będzie w czwartek. Wyliczenia modelu GFS wskazują, że jutro w drugiej części dnia na wysokości izobarycznej 850 hPa zacznie się nasuwać izoterma 17-18 °C. Południkowy przebieg cyrkulacji mas powietrza przyczyni się do ponownego nasilenia prędkości wiatru halnego, który w Tatrach (szczególnie w szczytowych partiach) może osiągać w porywach nawet około 100-130 km/h, zaś na terenach podgórskich 60-90 km/h. Z wyliczeń modelu UMPL wynika, że najwyższa temperatura maksymalna powietrza w klatce meteorologicznej pojawi się w dzielnicach południowych, południowo – zachodnich i południowo – wschodnich, gdzie może wzrosnąć do 27-30 °C. Na pozostałym obszarze kraju zanotujemy przeważnie około 21-26 °C.
Pojutrze nad dzielnice południowe i południowo – wschodnie prognozowane jest nasunięcie się na powierzchni izobarycznej 850 hPa izotermy 19-20 °C, lokalnie 21 °C. Obecność słonecznej aury z chmurami pierzastymi, a także bardzo ciepłej i suchej masy powietrza, w połączeniu z wiatrem wiejącym z kierunków południowych prawdopodobnie zapewni korzystne warunki do wzrostów temperatury maksymalnej do nawet 30-31 °C. Najgorętsza aura spodziewana jest wzdłuż dzielnic południowych oraz miejscami bardziej w głębi kraju. W pozostałej części Polski prognozy wskazują na wzrosty temperatury do 21-29 °C, z najniższymi wartościami na krańcach północno – zachodnich, gdzie może pojawić się więcej chmur ze słabymi opadami deszczu (wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który zacznie wypierać gorącą masę powietrza dalej w kierunku wschodnim; ochłodzenie w większości kraju można będzie odczuć już w piątek). Jeszcze większy upał związany z dynamicznym napływem zwrotnikowego powietrza pojawi się na Półwyspie Bałkańskim oraz na Węgrzech – do nawet 35-38 °C.
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebook-u oraz wątków prognostycznych na forum, gdyż będą tam publikowane kolejne informacje odnośnie zbliżającego się krótkotrwałego ocieplenia oraz aktywności frontu, który szybko zacznie wypierać bardzo ciepłą masę powietrza.