PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.11.2015, godz. 08:00 CET do 19.11.2015, godz. 08:00 CET
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej oraz północno-zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnego i porywistego wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W środę Polska będzie znajdować się w obszarze doliny geopotencjału z zaznaczona krótka falą górną. Popołudniu chwilowo wkroczy grzbiet fali, jednak szybko ustąpi on miejsca kolejnej dolinie geopotencjału z obecną krótka falą. Nasz kraj będzie początkowo w zasięgu przemieszczającego się niżu znad Bałtyku w kierunku Łotwy i Estonii oraz związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Po przejściu frontu wejdzie klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Półwyspu Bałkańskiego. W nocy zostanie on wyparty przez kolejny niż (wtórny) wraz z towarzyszącymi mu frontami atmosferycznymi, tym razem z centrum nad Skandynawią.
… OMÓWIENIE …
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
… Polska wschodnia …
Na tym obszarze prognozowana jest niska chwiejność atmosfery (CAPE około 50-150 J/kg, LI -1°C/0°C). Warunki kinematyczne będą wysokie (DLS 15-30 m/s, LLS 12-22 m/s, SRH 100-250 m2/s2). Zawartość wody w pionowym profilu troposfery wyniesie maksymalnie 15-22 mm. Możliwa jest dodatkowo słabo zaznaczona strefa zbieżności wiatru związana z obecnością frontu atmosferycznego. W południowej i centralnej części obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia prognozuje się wystąpienie prądu strumieniowego, który sprzyjać będzie inicjacji konwekcji.
Burze, które mogą powstać w środę będą kontynuacją wydarzeń z wtorkowej nocy. Prognozuje się, że w wyniku podwyższonych warunków kinematycznych mogą one przybrać formę większych systemów konwekcyjnych jak np. linie, powstających z łączenia pojedynczych komórek burzowych. Nie można wykluczyć również mini superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 70-90 km/h oraz opad deszczu do 5-10 mm w czasie trwania zjawiska. Występować będą korzystne warunku do rozwoju trąb powietrznych głównie w centralnej i południowo-wschodniej części obszaru dlatego nie można ich wykluczyć. Burze powstaną już w godzinach przedpołudniowych (niektóre mogą powstać już w nocy z wtorku na środę), a zaczną zanikać wczesnym popołudniem. Będą one przemieszczać się z zachodu na wschód.
… Polska północno-zachodnia …
W tej części naszego kraju warunki termodynamiczne oraz kinematyczne będą podobne jak we wschodniej Polsce. Jedynie pionowa skrętność prędkościowa wiatru w warstwie 0-6 km może osiągnąć wartości 20-37 m/s. Dodatkowo pojawi się również silniejszy prąd strumieniowy o prędkości dochodzącej do 200-220 km/h.
Burze na tym obszarze prognozowane są w drugiej połowie nocy ze środy na czwartek (w godzinach porannych). Też będą to pojedyncze komórki mogące przekształcać się w wielokomórkowe burze. Największym zagrożeniem z ich strony będzie silny wiatr w porywach do 70-90 km/h. Również będą występować korzystne warunki do utworzenia się trąby powietrznej. Burze przemieszczać będą się z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na południe.