PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 08.06.2016, godz. 08:00 CEST do 09.06.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo – zachodniej, zachodniej, częściowo środkowej, północnej i północno – wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska dostanie się pod wpływ oddziaływania rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z głębokim układem niżowym, którego centrum będzie przemieszczać się nad północną częścią kontynentu europejskiego. W osi zatoki niżowej dojdzie do powstania przyziemnej zbieżności wiatru, wzdłuż której uwzględniana jest silniejsza akumulacja wilgoci w dolnych 700 hPa troposfery. Zwiększony gradient pionowy temperatury w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego będzie sprzyjać inicjacji dziennej oraz nocnej konwekcji, objawiającej się burzami, miejscami dość silnymi.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością wystąpienia burz …
Ciepła i niestabilna masa powietrza w bezpośrednim oddziaływaniu osi zatoki niskiego ciśnienia z dolno-troposferyczną zbieżnością wiatru będzie dość wolno przemieszczać się z zachodu na wschód kraju. Dzienne ogrzewanie dolnej troposfery oraz istotnie zwiększony gradient pionowy temperatury na wysokości 500 m – 700 hPa (>7 °C/km) zapewnią korzystne środowisko do rozwoju burz, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy dodatkowo dojdzie do wyraźnego zaznaczenia się konwergencji z większą akumulacją wilgoci w warstwie 850-700 hPa. Ułożenie zatoki i zbieżności z południowego – zachodu na północny – wschód oraz wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) do 700-1400 J/kg wzmocni potencjał do uformowania się strefy burz z silnymi / ulewnymi opadami deszczu, gradem o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm, zwłaszcza z burz pulsacyjnych / 1-2 superkomórek) i punktowo silnymi porywami wiatru. W południowej części omawianego paragrafu 1. stopnia zagrożenia, w warunkach najsłabszego przepływu poziomego mas powietrza możliwe jest pojawienie się zalążków trąb lądowych, a nawet w pełni wykształconej, krótkotrwałej trąby lądowej, biorąc pod uwagę silniejsze przyspieszanie prądów wstępujących w dolnych 2 km troposfery oraz podobny rozkład temperatury w warstwie granicznej, jaki w ostatnich dniach miał miejsce na obszarze Niemiec. Najmocniej wypiętrzone burze, przybierające zarówno postać pojedynczych komórek, multikomórek, jak i klastrów (w związku z niezbyt silnymi uskokami wiatru dość słabo zorganizowanych) będą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną.
W nocy środowisko konwekcyjne, umożliwiające rozwój kolejnych burz (MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg, zbieżność wiatru), będzie przemieszczać się dalej na wschód. Potencjał burzowy będzie już słabszy, a burzom będą towarzyszyć głównie przelotne, silne / punktowo ulewne opady deszczu.