Prognoza konwekcyjna na dzień 15.06.2016 oraz noc 15/16.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od  15.06.2016, godz. 08:00 CEST do 16.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo – zachodniej, południowej, południowo – wschodniej, środkowej, zachodniej i północno – zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, po wschodniej stronie długiej fali górnej z osią przebiegającą wzdłuż zachodniej części kontynentu europejskiego. Zaleganie ciepłej i wilgotnej, polarno-morskiej masy powietrza oraz pojawienie się zbieżności wiatru w dolnej troposferze będzie sprzyjać powstawaniu mocniej uwodnionych formacji burzowych. W kluczowym dla inicjacji głębszej konwekcji okresie będzie występować słabogradientowy obszar baryczny, który istotnemu nasileniu ulegnie w nocy, a przede wszystkim podczas kolejnej doby, kiedy nad naszym krajem spodziewane jest silniejsze załamanie pogody.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.06.2016 oraz noc 15/16.06.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.06.2016 oraz noc 15/16.06.2016

W związku z obecnością dolno-troposferycznej zbieżności wiatru oraz pod wpływem spodziewanego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną do 800-1500 J/kg (SBCAPE) należy oczekiwać dość szybkiego rozwoju mocniej uwodnionych komórek burzowych, które w środowisku wilgotnego profilu troposfery będą generować przede wszystkim silne i ulewne opady deszczu. Największa ilość burz prognozowana jest w godzinach popołudniowych, kiedy ułożona z południowego – wschodu na północny – zachód zbieżność wiatru stanie się najbardziej wyraźna i tym samym wzdłuż niej nastąpi najsilniejsza akumulacja wilgoci. W ciągu dnia oś konwergencji będzie stopniowo przemieszczać się z południa na północ, do głębi kraju – w tym czasie, w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza (5-12 m/s na wysokościach 3000-5500 metrów) będą występować wolno przemieszczające się, zarówno pojedyncze komórki, multikomórki, jak i dość słabo rozwinięte struktury wielokomórkowe (możliwe segmenty liniowe), mogące doprowadzać do podtopień oraz zalań. Zagrożenie innymi zjawiskami atmosferycznymi będzie mocniej ograniczone, choć niewykluczone, że miejscami dojdzie do powstania kilku zalążków trąb lądowych, a być może nawet w pełni rozwiniętej, lecz krótkotrwałej trąby lądowej, której może sprzyjać spora ilość wilgoci w korelacji z silniejszą zbieżnością wiatru w dolnych dwóch kilometrach troposfery. W przypadku segmentów liniowych oraz pojedynczych superkomórek (te drugie możliwe są po południu, zwłaszcza na zachodzie i północnym – zachodzie) mogą zdarzyć się dość silne porywy wiatru z opadami gradu o średnicy do 1-1,5 cm. Im bliżej godzin nocnych, tym potencjał konwekcyjny będzie coraz słabszy i burze zaczną zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz