W dniach 12 – 14 sierpnia odbył się we Wrocławiu kolejny, siódmy już Zlot Stowarzyszenia Polskich Łowców Burz/Skywarn Polska. Częścią spotkania było Seminarium, którego tematem przewodnim były zjawiska burzowe w zarządzaniu kryzysowym oraz wystąpienia związane z incydentem burzowym z 19 lipca 2015. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich zlotów Seminarium miało miejsce nie w Instytucie związanym z naukami geograficznymi, lecz w Wydziale Nauk Społecznych, gdzie prym wiodą nauki społeczne.
Piątek stał pod znakiem przyjazdów i kwaterunków w hostelu. W sobotę rano członkowie Stowarzyszenia wyruszyli z hostelu do budynku Instytutu Studiów Międzynarodowych, mieszczącego się na północnym wschodzie Wrocławia, przy ulicy Koszarowej 3, w celu wysłuchania wykładów przygotowanych przez zaproszonych gości – panów Jerzego Weraksy i Marka Janusza oraz przez samych członków Polskich Łowców Burz.
Pierwszy wykład pana Jerzego Weraksy, Kierownika Sekcji Wrocławskiego Węzła Wodnego i Ochrony Przeciwpowodziowej Urzędu Miejskiego z Wrocławia, dotyczył znaczenia prognoz meteorologicznych i hydrologicznych dla Centrum Zarządzania Kryzysowego. W wystąpieniu tym przedstawione zostały również interesujące dane historyczne dla pamiętnych powodzi z 1997 i 2010 roku.
Druga z prezentacji, wygłoszona przez pana Marka Janusza, eksperta z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczyła między innymi szczegółów systemu zarządzania kryzysowego, kolejności przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami, a także zadań Wojewódzkiego CZK w sytuacji zagrożenia. Wystąpienie przerodziło się w półgodzinną dyskusję.
Następnie miała miejsce krótka przerwa na skromny poczęstunek, po czym swoje prezentacje wygłosili członkowie naszego Stowarzyszenia – kolejno: Grzegorz Zawiślak, Artur Surowiecki, Wojciech Pilorz i Piotr Szuster.
Pierwsza z prezentacji, autorstwa Grzegorza Zawiślaka, dotyczyła analizy incydentu z gwałtownymi burzami, który wystąpił na terenie naszego kraju 19 lipca 2015. Przedstawiono w niej dokładnie sytuację meteorologiczną na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego z naciskiem na układ niskiego ciśnienia przechodzący tego dnia przez Polskę.
Następnie dwie prezentacje wygłosił Artur Surowiecki. Pierwsza z nich dotyczyła możliwości prognozowania gwałtownych burz oraz prognoz aktywności zjawisk konwekcyjnych wydawanych na świecie i w Polsce. Druga zaś zawierała zestawienie najsilniejszych incydentów z burzami w latach od 2010 do 2016.
Kolejny bardzo interesujący wykład przeprowadził Wojciech Pilorz. Dotyczył on analizy sygnatur odbiciowości radarowej w obrębie najgwałtowniejszych burz z 19 lipca 2015 a także, między innymi, metod identyfikacji superkomórek burzowych na ich podstawie.
Jako ostatni swoje prezentacje wygłosił Piotr Szuster. Pierwszy z nich dotyczył wykrywania błędów i ich „naprawy” na podstawie danych z sondaży aerologicznych. Ostatnia prezentacja dotyczyła zaś podejścia przestrzennego przy wydawaniu ostrzeżeń meteorologicznych na podstawie niektórych podmiotów wydających takowe. Wymienione zostały ich cechy, a także przeanalizowane wady oraz zalety.
Tuż po zamknięciu Seminarium odbyło się zebranie Stowarzyszenia, po którym zgromadzeni udali się na zwiedzenie miasta.
W niedzielę część grupy udała się na rejs po Odrze, a reszta zajęła się pakowaniem. Po południu zaczęły się powroty.
Jako organizator tegorocznego Zlotu chciałbym serdecznie podziękować prelegentom seminarium za profesjonalne wystąpienia oraz wszystkim przybyłym osobom.