Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.10.2016, godz. 08:00 CEST do 03.10.2016, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez nasz kraj w niedzielę będą przechodzić powoli z południowego zachodu i zachodu na północny wschód dwa fronty atmosferyczne związane z obszarem niskiego ciśnienia ciągnącego się od Morza Północnego po południowy Bałtyk. Pierwsza strefa frontowa obejmie południe, wschód i centrum Polski. Będzie to chłodny front atmosferyczny, na którym w nocy z niedzieli na poniedziałek wytworzy się zafalowanie. Drugi front atmosferyczny pojawi się nad zachodnią częścią kraju. Będzie to front okluzji zimnej. Wzdłuż obydwóch frontów atmosferycznych pojawią się strefy większej chwiejności termodynamicznej atmosfery – wartości CAPE będą osiągać 300-500 J/kg. W związku z powyższym prognozuje się wystąpienie silnych opadów przelotnych oraz burz.

OMÓWIENIE:

… Południowa, środkowa oraz wschodnia Polska…

Wartość CAPE w tej części Polski nie powinna przekroczyć 400 J/kg. Znaczna wielkość zachmurzenia będzie skutecznie ograniczać powstawanie komórek konwekcyjnych. Sytuacja może się zmienić dopiero pod wieczór i w nocy, gdy na froncie atmosferycznym wytworzy się zafalowanie. Pojawi się silne wspomaganie konwekcji w dolnej i środkowej troposferze, w związku z tym może pojawić się kilka ośrodków burzowych. Największa szansa na burze jest w pasie od woj. śląskiego i małopolskiego po woj. lubelskie i południe woj. podlaskiego. Burze będą słabe, ale lokalnie mogą przynieść większe opady deszczu. Z uwagi na większe wartości pionowego ścinania wiatru w warstwie 0-6 km AGL oraz prawie równoległego przepływu powietrza do linii frontu, nie wyklucza się uformowania słabego układu training storms.

… Pomorze, Ziemia Lubuska …

Po południu energia potencjalna dostępna drogą konwekcji osiągnie tutaj 300-500 J/kg. W pobliżu frontu okluzji mogą tworzyć się większe wielokomórkowe liniowe układy konwekcyjne zawierające aktywne ośrodki burzowe. Nie wyklucza się słabej linii szkwałów z silniejszym wiatrem. Uwzględniając pionowe ścinanie wiatru DLS dochodzące do ok. 25 m/s, niewykluczona jest niskowierzchołkowa superkomórka. W tego rodzaju burzy, z powodu nisko znajdującej się izotermy 0 st.C, może spaść większy grad, do ok. 2 cm w średnicy. Późnym wieczorem / w nocy burze zanikną (oprócz ośrodków przechodzących nad Wybrzeżem – burze te będą mieć szanse utrzymać się dłużej z powodu oddziaływania ciepłej wody w Morzu Bałtyckim).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz