Dynamiczna końcówka lutego

Po długotrwałej monotonii w pogodzie, przyjdzie czas na dynamiczny okres. Na aurę w Europie coraz bardziej będzie miał wpływ Atlantyk i strefowa cyrkulacja atmosfery. W związku z pojawieniem się nad północną częścią Starego Kontynentu rozległego układu niskiego ciśnienia z obniżonym geopotencjałem prognozowane są głębokie niże schodzące z okolic Islandii. Przyszły tydzień zapowiada się wilgotny i wietrzny z temperaturą przeważnie na plusie.

rtavn721

Sytuacja synoptyczna na 22.02.2017 r.  (źródło: www.wetterzentrale.de)

Już jutro wieczorem od północnego-zachodu wkroczy front ciepły ze strefą umiarkowanych opadów deszczu. Może spaść od 5 do 15 mm. Wzrośnie również prędkość wiatru, porywy nad lądem mogą osiągnąć 70 km/h, a nad Wybrzeżem do 90 km/h.

Kolejny układ wkroczy w środę. Prawdopodobnie będzie głębszy i aktywniejszy niż ten z poniedziałku. Przyniesie jeszcze większe opady oraz silniejszy wiatr (do 100 km/h). Następne dni również będą niestabilne, aczkolwiek z uwagi na dalszy okres prognozy nie będziemy ich opisywać.

Suma opadów do 27.02.2017 r. (źródło: www.wetterzentrale.de)

Suma opadów do 27.02.2017 r.
(źródło: www.wetterzentrale.de)

 

Większość modeli numerycznych prognozuje spore sumy opadów za dłuższy okres prognostyczny. W większej części kraju  może spaść 20 – 40 mm, a w górach i przedgórzu ponad 50 mm (miejscami nawet do 70 mm). Po dość zimnym styczniu i połowy lutego, ziemia zdążyła się zmrozić, więc wsiąkanie wody w grunt jest utrudnione. Dość gwałtowna odwilż, szczególnie w górach może spowodować wzrosty stanów wód oraz lokalne podtopienia niemal w całym kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz