Prognoza konwekcyjna na dzień 25.04.2017 i na noc 25/26.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2017, godz. 08:00 CEST do 26.04.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla południowej i wschodniej Polski głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów większego gradu. Nie wyklucza się wytworzenia trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.04.2017 i na noc 25/26.04.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.04.2017 i na noc 25/26.04.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europę Zachodnią z północy zacznie spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Nad Szwecją znajdzie się centrum niżu, którego fronty atmosferyczne będą we wtorek w ciągu dnia przechodzić przez Polskę. Będzie to cały system frontów atmosferycznych, przy czym front chłodny wejdzie do Polski dość szybko, a następnie wyhamuje i zacznie zmieniać swój charakter falujący, quasi-stacjonarny. Wraz z systemem frontów atmosferycznych pojawi się zatoka niżowa. Przed chłodnym frontem atmosferycznym napłynie dość ciepłe i wilgotne powietrze charakteryzujące się pewną chwiejnością, co będzie przyczyną powstania w niektórych regionach kraju lokalnych burz. Burz powinno być niewiele, jednak z uwagi na znaczne prędkości wiatru na różnych poziomach troposfery, miejscami mogą być silniejsze i lepiej zorganizowane.

OMÓWIENIE:

… wschodnia, centralna i południowa część kraju …

Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE ma maksymalnie wynieść ok. 400-500 J/kg; pojawią się też mechanizmy wspomagania rozwoju konwekcji takie jak liniowa strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze będzie miał również wartości sprzyjające rozwojowi głębokiej, wilgotnej konwekcji (ponad 7 °C/km). Pojawią się dość wysokie wartości pionowych uskoków wiatru – DLS do ok. 25-30 m/s, LLS do 12-17 m/s (zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych). Również wartości skrętności burzowej wiatru mają być dość wysokie (SRH 0-1 km do ok. 150 m2/s2; SRH 0-3 km ma wzrosnąć nawet do 300 m2/s2). W takich warunkach prognozuje się pojawienie raczej niezbyt dużej liczby burz, początkowo o charakterze pojedynczych komórek. Część z tych komórek dość szybko może zamienić się w niewielkie i niskie superkomórki burzowe dające opady większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy) i dość silny wiatr. Nie wyklucza się trąby powietrznej, uwzględniając miejscami większą zawartość wilgotnego i chwiejnego powietrza w dolnych partiach troposfery. Później mogą utworzyć się niewielkie układy wielokomórkowe dość szybko wędrujące na północny wschód. Główne zagrożenie związane z takimi systemami burzowymi to dość silny, w kilku przypadkach bardzo silny wiatr. Pod wieczór burze powinny znacznie stracić na sile. Taki przebieg prognozowanych zjawisk stwarza konieczność wydania pierwszego stopnia zagrożenia w tych miejscach omawianego regionu, w których burze potencjalnie będą stwarzać największe zagrożenie.

… pozostała część kraju objęta możliwością wystąpienia burz …

Pomimo znaczących wartości pionowych uskoków wiatru (zwłaszcza wartości DLS), wartość CAPE będzie dość niska (do ok. 200 J/kg), co razem w połączeniu nie będzie stanowić istotnego zagrożenia w przypadku ewentualnych burz. Spodziewanych jest kilka komórek i niewielkich systemów konwekcyjnych mających potencjał do generowania niewielkiej ilości wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza na Pomorzu. Uwzględniając dość niską izotermę 0°C, może pojawić się drobny grad i krupa śnieżna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz