Prognoza konwekcyjna na dzień 28.04.2017 oraz noc 28/29.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 28.04.2017, godz. 08:00 CEST do 29.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska będzie w zasięgu mocno pogłębionej z północy na południe kontynentu europejskiego, aż nad basen Morza Śródziemnego długiej fali górnej. Przeważająca część naszego kraju znajdzie się na jej wschodnich peryferiach z mocno zaznaczoną strefą pofalowanego frontu atmosferycznego oraz układem niskiego ciśnienia z dynamicznym i dość wilgotnym, ciepłym sektorem mas powietrza, gdzie dodatkowo będzie przebiegać istotnie nasilony prąd strumieniowy w środkowych, a także górnych warstwach troposfery. Nasunięcie się bardzo ciepłej masy pochodzenia polarno-morskiego nad rejony południowo – wschodnie może dać impuls do rozwoju głębszej konwekcji i związanej z nią burz. Ponadto strefa frontowa objawi się występowaniem wielkoskalowych opadów mieszanych (w większości deszczu) o zmiennym natężeniu.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Prognoza konwekcyjna na dzień 28.04.2017 oraz noc 28/29.04.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 28.04.2017 oraz noc 28/29.04.2017

Pomimo imponujących warunków kinematycznych związanych z silnym pionowym profilem wiatru w zasięgu aktywnej fali górnej (20-27 m/s na wysokościach izobarycznych 850-500 hPa, tj. około 1,5-5,5 km n.p.g.) oraz znacznego wspomagania ruchów wznoszących w rejonie pofalowanego frontu atmosferycznego i układu niskiego ciśnienia, na podstawie aktualnie dostępnych prognoz numerycznych ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, z jak dużym potencjałem konwekcyjnym możemy mieć do czynienia. Na szczególną uwagę zasługuje prognozowana zawartość pary wodnej w dolnych warstwach troposfery w oparciu o wyliczenia modelu GFS (nawet 12-15 °C), która najprawdopodobniej będzie dość wyraźnie przeszacowana i co za tym idzie energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną może w rzeczywistości osiągnąć dużo niższe wartości (<700-500 J/kg). Drugą kwestią pozostaje oczekiwane zachmurzenie (piętro niskie, średnie i wysokie, dość gęste), które praktycznie od samego rana będzie zalegać na obszarze nasuwającego się ciepłego sektora powietrza, w środowisku którego temperatura maksymalna może wzrosnąć w okolice 18-22 °C, jednocześnie osłabiając pionowy kontrast termiczny między dolną a środkową troposferą. Po trzecie adwekcja ciepłego i niestabilnego powietrza dość szybko zacznie opuszczać obszar naszego kraju, kierując się nad Ukrainę oraz Białoruś. To właśnie za naszą wschodnią granicą państwową istnieje szczególnie podwyższone prawdopodobieństwo gwałtownego przebiegu konwekcji, objawiającej się możliwością powstania zarówno superkomórek burzowych z potencjałem do generowania wszelkich groźnych zjawisk atmosferycznych (ulewne opady deszczu, większy grad, bardzo silny / niszczący wiatr, 1-2 przypadki trąb powietrznych), jak i formacji liniowych z istotnie zwiększonym ryzykiem bardzo silnych / niszczących porywów wiatru. Jeśli spodziewane warunki termodynamiczne umożliwią rozwój burz również na wyznaczonym obszarze, wówczas będziemy mieć do czynienia z pojedynczymi ośrodkami konwekcyjnymi (godziny popołudniowe), które w przypadku niezbyt dużej pomyłki z zasobem pary wodnej oraz większej ilości rozpogodzeń mogą zorganizować się w superkomórki, a także struktury wielokomórkowe, przemieszczające się z południowego – zachodu na północny – wschód.

Jeżeli jutrzejsze obserwacje synoptyczne, satelitarne, radarowe, a także najnowsze prognozy zwiększą zagrożenie konwekcyjne w południowo – wschodniej części kraju, wówczas może być wymagane wprowadzenie 1. stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz