PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.06.2017, godz. 08:00 CEST do 26.06.2017, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, części województw mazowieckiego i podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka powstania trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia zlokalizowanych na północy Europy. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przez północną i centralną część Polski będzie wędrować chłodny front atmosferyczny niżu znad Szwecji. Na froncie dojdzie do rozwoju zaburzenia falowego na płytkiej zatoce niżowej przemieszczającej się z zachodu na wschód. Na południe od linii frontu, w jego sąsiedztwie znajdzie się strefa niewielkiej i umiarkowanej chwiejności troposfery. Nieco silniejsza chwiejność wkroczy na kilka godzin wraz z powietrzem pochodzenia zwrotnikowego do południowo-wschodnich krańców Polski. W północnej części kraju w troposferze pojawi się silniejszy przepływ powietrza, zwłaszcza w środkowych i górnych jej partiach, dzięki czemu niektóre burze będą trwać dłużej i mogą przybierać bardziej zorganizowaną postać. W znacznej większości komórki burzowe nie będą jednak przynosić silnych zjawisk pochodzenia konwekcyjnego.
OMÓWIENIE:
… północna, centralna i zachodnia część kraju …
Model GFS prognozuje CAPE na poziomie do 800-1000 J/kg w towarzystwie pionowego ścinania wiatru DLS do ok. 20-25 m/s i LLS do 8-12 m/s. Strefa większej chwiejności i pionowego ścinania wiatru pokrywa się z obszarem zatoki niżowej, na obszarze której pojawi się wspomaganie rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Ponadto z przedniej części tej zatoki pojawi się podwyższona wartość SRH3 (do 150 m2/s2) oraz SRH1 (do 100-120 m2/s2). Szczególnie dobrze widoczny obszar pokrycia się większych wartości wskaźników kinematycznych oraz CAPE prognozowany jest w woj. kujawsko-pomorskim oraz w rejonie pogranicza województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Model numeryczny UMPL z godz. 18:00 UTC wyliczył wzdłuż osi zatoki rozwój komórek konwekcyjnych podążający na wschód. Prognoza też wskazuje na wystąpienie kilku komórek opadowych na wschód od osi zatoki. W warunkach małej i umiarkowanej chwiejności troposfery oraz podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych może wystąpić kilka raczej niezbyt mocno rozbudowanych burz zawierających mezocyklon. Problem stanowi wilgotność w warstwie granicznej, oraz energia CAPE w dolnych 2 kilometrach troposfery. Co prawda model UMPL prognozuje znaczne zachmurzenie w północnej i północno-wschodniej części kraju, jednak z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Jeśli pojawi się więcej rozpogodzeń, niż prognozuje to model UMPL, wystąpi nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia słabej lub umiarkowanie silnej trąby powietrznej w każdej burzy superkomórkowej, która uformuje się przed osią zatoki niżowej. Mniejsze ryzyko ze strony trąb powietrznych będzie w superkomórkach znajdujących się w rejonie osi zatoki (o ile takie się rozwiną). Należy stanowczo podkreślić, że ryzyko trąb powietrznych będzie małe, stąd w prognozie zostaje uwzględniony tylko pierwszy stopień zagrożenia. Ponadto burze mogą generować dość silne porywy wiatru (niewykluczone 2-4 przypadki bardzo silnych porywów wiatru), opady drobnego gradu i silny deszcz. Późnym popołudniem wzdłuż osi zatoki niżowej podążającej na wschód może pojawić się niezbyt silna liniowa burza wielokomórkowa. Wieczorem i wczesną nocą wiele ośrodków burzowych zaniknie lub znacznie osłabnie.
… południowy wschód kraju …
Model GFS prognozuje tu znacznie podwyższoną energię CAPE do ok. 1500 J/kg wraz z pionowym ścinaniem wiatru DLS do ok. 10-15 m/s. Istnieje ryzyko, że strefa zwiększonej chwiejności nie przejdzie Karpat i nie dostanie się do naszego kraju, jednak w chwili obecnej nawet model UMPL prognozuje w tej części kraju wystąpienie burz. Jeśli strefa z CAPE pojawi się nad południowo-wschodnią częścią kraju, prognozuje się rozwój kilku ośrodków burzowych, głównie w górach i na terenach podgórskich. Pojedyncze komórki z biegiem czasu mogą utworzyć słabe układy wielokomórkowe. Burze, o ile w ogóle wystąpią, mogą przynieść większe opady deszczu i drobny grad, zwłaszcza w Bieszczadach.