PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.10.2017, godz. 08:00 CEST do 05.10.2017, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza Wschodniego, Żuław oraz pasa Wybrzeża głównie z uwagi na możliwość wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska jest pod wpływem rozległego niżu znad Morza Norweskiego oraz zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. W środę w ciągu dnia od zachodu w górnej troposferze będzie wkraczać nad Polskę strefa silnego prądu strumieniowego (75 m/s na wys. 300 hPa). Nasili się także przepływ powietrza w dolnej troposferze (do 17-25 m/s na wys. 850 hPa). W rejonie południa Morza Bałtyckiego w nocy z środy na czwartek prognozowana jest niezbyt duża energia CAPE (wartości z zakresu 100-300 J/kg). Pomimo tego, w rejonie lewego regionu wyjścia prądu strumieniowego, prognozowane są procesy silnie wspomagające rozwój zjawisk konwekcyjnych. Zważywszy na ten fakt, w okresie ważności prognozy, zwłaszcza wieczorem i w nocy z środy na czwartek, prognozowane są lokalne burze, miejscami organizujące się w niezbyt rozbudowane liniowe układy konwekcyjne; może pojawić się też pojedyncza burza superkomórkowa.
OMÓWIENIE:
… Polska Północna (zwłaszcza Pomorze Wschodnie i Wybrzeże) …
Wieczorem nad ten region kraju nasunie się zachmurzenie frontowe i opady deszczu. Na tyłach tej strefy prognozowany jest rozwój głębszej wilgotnej konwekcji z potencjałem do generowania ośrodków burzowych, lokalnie silniejszych. Prognozy numeryczne wskazują na możliwość uformowania się liniowego układu konwekcyjnego nad południowym Bałtykiem, który wkroczy nad omawiany obszar. W związku z brakiem energii CAPE w głębi Polski, linia ta po kilkudziesięciu minutach od wkroczenia nad ląd zacznie stopniowo tracić swoją intensywność. W związku z silnym przepływem powietrza w pionowym profilu troposfery i znacznym pionowym ścinaniem wiatru, podczas przechodzenia linii prognozuje się silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru mogące powodować lokalne zniszczenia. Im dalej od Morza, tym ryzyko gwałtownych zjawisk będzie mniejsze. W związku z podwyższoną wartością wskaźnika SRH 0-1 km AGL, nie wyklucza się wystąpienia nawet trąby powietrznej, jednak dominujący uniesiony tryb konwekcji, zwłaszcza na obszarach położonych dalej od Morza Bałtyckiego, powinien bardzo mocno ograniczyć szanse na rozwój takiego zjawiska.