PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.07.2018, godz. 08:00 CEST do 01.08.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowej i centralnej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru i opady gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
We wtorek Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Pozostajemy w gorącej i wilgotnej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w której dzięki wystąpieniu lokalnych stref zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz.
OMÓWIENIE
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz…
W przypadku zwrotkikowych mas powietrza, w obrębie których nie występuje istotny czynnik wspomagania konwekcji, dokładne przewidzenie rozwoju sytuacji burzowej jest bardzo trudne. Rozgrzana masa powietrza, która napłynęła do naszego kraju cechuje się zanczną zawartością pary wodnej w słupie powietrza (35-44 mm). Umiarkowanie silna potencjalna energia konwekcji CAPE 700-2000 J/kg, na większości obszarów naszego kraju, w ciągu dnia, dzięki wysokiemu poziomowi kondensacji 1300 – 2500 m nie będzie mogła być zrealizowana. Niemniej jednak dzięki orografii terenu, najprawdopodobniejszy wydaje się rozwój burz, na terenach górskich i podgórskich Karpat i Sudet. Prognozuje się tam wystąpienie głównie pojedyńczych komórek i multikomórek burzowych. Podczas ich przechodzenia należy liczyć się z intensywnymi opadami deszczu 30-40 mm, porywami wiatru do 80 km/h i opadami gradu o średnicy 1-2cm. Na pozostałym obszarze kraju burze nie powinny być liczne. Jedynie w okolicach lokalnych stref zbieżności wiatru możliwy jest rozwój burz, które lokalnie mogą przynieść gwałtowne zjawiska, takie jak opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 90 km/h i grad do 2 cm. Wieczorem i w nocy, gdy pozom kondensacji obniży się, możliwy będzie rozwój burz w pozostałych częściach kraju, choć ich potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk będzie mniejszy, za wyjątkiem opadów deszczu, które lokalnie mogą sięgnąć 30 mm. Burze będą niemal stacjonarne, lub będą się powoli przemieszczać w kierunku zachodnim.
Stopień 1 zagrożenia został wydany dla miejsc, w których rozwój dziennych burz jest najprawdopodobniejszy.