Prognoza konwekcyjna na dzień 10.02.2020 i na noc 10/11.02.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.02.2020, godz. 07:00 CET do 11.02.2020, godz. 07:00 CET

  1. STOPIEN ZAGROZENIA zostaje wydany dla zachodniej i centralnej Polski ze względu na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.02.2020 i na noc 10/11.02.2020

Kilka dni temu nad północnym Atlantykiem uformował się głęboki, dynamiczny układ niskiego ciśnienia, który w niedzielę przyniósł silny wiatr, a także burze w zachodniej Europie. W nocy z niedzieli na poniedziałek centrum niżu, w którym ciśnienie wynosi ok. 945 hPa przemieści się na północ wzdłuż wybrzeża Norwegii. W tym samym czasie, jego aktywne fronty atmosferyczne przejdą z zachodu na wschód nad terytorium Niemiec w kierunku Polski. W ciągu dnia nad Polską przejdzie chłodny front atmsferyczny, za którym napłynie chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, która charakteryzować się będzie niewielką niestabilnością atmosferyczną rzędu 100-200 J/kg. Co w połączeniu z podwyższonymi parametrom kinematycznym DLS 15-35 m/s LLS 10-20 m/s spowoduje powstanie wypiętrzonych chmur kłębiastych, którym towarzyszyć będą wyładowania atmosferyczne.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1. Stopniem Zagrożenia…

Najprawdopodobniej, w godzinach porannych do naszego kraju wykoczy jedna lub dwie większe struktury konwekcyjne w postaci formacji liniowej znad terytorium Niemiec, którym sprzyjać będą silne procesy wspomagania konwekcji takie jak obecność frontu i stref zbieżności wiatru. Podczas ich przechodzenia wystąpią przede wszystkim silne porywy wiatru dochodzące do 90-110 km/h, które będą mogły powodować zniszczenia, a także opady deszczu i krupy śnieżnej, jednak ze względu na szybkie przemieszcanie się układów, nie powinny one stanowić zagrożenia.. Aktywnośc elektryczna będzie na ogół niewielka. Układy MCS będą się przemieszczać na wschód, południowy-wschód. Po dotarciu do Polski ich aktywność powinna spadać W ciągu dnia prognozowane jest powstanie nowych ośrodków konwekcyjnych, które będą mogły przybierać formę niewielkich układów MCS. Chmury konwekcyjnę będą się przemieszczać głównie z zachodu na wschód. Wyładowania atmosferyczne wystąpią głównie rano, a także w ciągu dnia. W nocy z poniedziałku na wtorek konwekcja powinna osłabnąć, jedynym wyjątkiem może okazać zachodnia część Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz