PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.05.2021, godz. 08:00 CEST do 17.05.2021, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu oraz ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:
W niedzielę Polska dostanie się pod wpływ płytkiego niżu znad Danii oraz związanej z nim zatoki niskiego ciśnienia. W jej osi przemieszczać się będzie front okluzji o charakterze frontu chłodnego. Bezpośrednio przed nim występować będzie niestabilna, ciepła i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego, którą zastąpi chłodna masa tego samego rodzaju.
OMÓWIENIE:
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia
Na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia prognozuje się umiarkowaną chwiejność troposfery (CAPE do około 800-1200 J/kg) w obecności podwyższonych warunków kinematycznych (DLS do ok. 20 m/s, SRH do 150 m2/s2). Taka sytuacja daje podstawy do pojawienia się komórek burzowych które będą tworzyć zorganizowane układy wielokomórkowe, a także mogą pojawić się superkomórki burzowe. Ze względu na powolny ruch burz oraz duży zapas wody w troposferze (PW do 25-30 mm) największym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu do 20-25 mm, lokalnie nawet do 30-40 mm. Dodatkowo pojawi się silny wiatr w porywach do 70-80 km/h oraz opady gradu do ok. 2 cm. Nie można wykluczyć również trąby powietrznej jednak ryzyko jest dużo mniejsze. Burze będą przemieszczać się wzdłuż frontu atmosferycznego z południa na północ. Pierwsze z nich pojawią się w godzinach wczesno popołudniowych a ostatnie zaczną zanikać późnym wieczorem i w nocy.
Obszar objęty możliwością burz
Na zachodzie warunki będą znacznie słabsze niż na północnym-wschodzie kraju. Jednak nie można wykluczać pojawienia się tu burz, głównie o charakterze pojedynczych komórek, którym towarzyszyć będą przede wszystkim opady deszczu do 15 mm oraz silny wiatr, lokalnie możliwy drobny grad. Burze będą przemieszczać się z kierunku północno-wschodnim i mogą zanikać dopiero późnym wieczorem lub nawet w nocy.