PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.07.2021 godz. 8:00 CEST do 02.07.2021, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostają wydane z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu z centrum na Bałtykiem oraz związanego z nim systemu frontów atmosferycznych. We wschodniej Polsce wciąż będzie zalegać ciepłe i wilgotne powietrze o równowadze chwiejnej, a do innych części kraju napłynie chłodniejsza masa polarnomorska.
OMÓWIENIE
…Polska wschodnia, południowa i częściowo centralna…
W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE do 800-1500 J/kg). Na skutek nasłonecznienia nastąpi proces formowania chmur kłębiasto-deszczowych. Niektóre modele prognozują utworzenie niedużego niżu dolnego (i związanej z nim strefy konwergencji) na południowym-wschodzie kraju, co może zintensyfikować rozwój głębokiej konwekcji. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru prognozuje się wystąpienie przede wszystkim pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych. Burze mogą przynosić ulewne opady deszczu (miejscami powodujące podtopienia i zalania), opady dużego gradu (o średnicy ok. 2 cm) i silne porywy wiatru, a ich ryzyko jest podwyższone przede wszystkim na obszarze objętym pierwszym stopniem. Największa szansa rozwoju burz przypada na popołudnie i wieczór.
…Zachodnia części Polski…
Również chłodniejsza masa polarnomorska będzie cechować się pewną niedużą chwiejnością (CAPE do 200-400 J/kg). W związku z tym miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i słabe burze, przede wszystkim w godzinach popołudniowych. W warunkach niedużego ścinania spodziewany jest rozwój przede wszystkim pojedynczych komórek. Na północnym-zachodzie kraju (w pobliżu centrum niżu) prognozowane są bardzo duże sumy opadowe (częściowo o podłożu konwekcyjnym), ale ostrzeżenia z tym związane zostały już wydane na naszej stronie.