Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.05.2022 i noc 20/21.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.05.2022, godz. 08:00 CEST do 21.05.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej, południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów intensywnego deszczu i gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu gradu itrąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.05.2022 i noc 20/21.05.2022

W piątek czeka nas bardzo dynamiczna pogoda. Z nad Niemiec prognozowane jest wejście aktywnego niżu, którego trajektoria ma przebiegać przez północną Polskę. Wraz z nim do kraju wkroczy ciepła, niestabilna masa powietrza, którą wypierać będzie szybko przemieszczający się front chłodny. Za nim napłynie świeża masa powietrza polarnego morskiego. Wspomniany niż będzie przemieszczał się dosyć szybko, a jego trajektoria nie jest do końca pewna. Front chłodny w nocy może ulec zafalowaniu, co będzie dodatkowym wspomaganiem z rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia

W ciągu dnia, przede wszystkim na południu i południowym zachodzie, ale nie tylko, prognozowane są burze, gdzie lokalnie może pojawić się porywisty wiatr do ok. 70-75 km, i opady deszczu do 10-20 mm. Jednak dopiero późnym wieczorem oraz w nocy mają pojawić się gwałtowne zjawiska obejmujące zachodnią, południową i częściowo centralną Polskę. Prognozowane wartości CAPE mają wynieść maksymalnie ok. 800-1000 J/kg. Obszar z chwiejnością będzie pokrywał się z korzystnymi warunkami kinematycznymi gdzie ścinanie wiatru ma wynieść odpowiednio dla warstwy 0-6 km – ok. 15-25 m/s (DLS), a dla warstwy 0-1 km – ok. 15-20 m/s (LLS). W takich warunkach mogą rozwinąć się bardzo dynamiczne burze, gdzie głównym zagrożeniem z ich strony będzie bardzo silny wiatr, w porywach do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet więcej (ok. 110-120 km/h). Burze w nocy wchodząc z zachodu i rozwijając się w Polsce będą miały charakter wielokomórkowych struktur i nie wyklucza się powstania linii szkwału z charakterystycznym wygięciem widocznym na obrazach radarowych, tzw. bow echo. Korzystna kinematyka sprzyjać będzie występowaniu superkomórek burzowych gdzie prognozowane wartości zagrożenia mogą być wyższe. Istnieje podwyższone ryzyko uformowania się umiarkowanie silnych trąb powietrznych, zwłaszcza na południowym-zachodzie ale nie tylko. Innym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, szczególnie na południu i częściowo w centrum gdzie PW wyniesie miejscami ponad 30-35 mm. Na północy Polski burze również będą dobrze uwodnione. Pojawią się również opadu gradu, a w przypadku superkomórek burzowych będą one miały średnicę powyżej 2 cm. Komórki konwekcyjne początkowo będą przemieszczać się trajektorią na północny-wschód z odchyleniem na wschód (ENE). Ich kierunek z czasem będzie zmieniał się na wschodni, a nawet południowo-wschodni.

Podsumowując – w ciągu dnia zjawiska konwekcyjne nie powinny być tak gwałtowne jak w nocy. W nocy, wejście burz ma nastąpić od zachodu, początkowo na Pomorzu z obecnym tam centrum niskiego ciśnienia, a następnie na południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Burze będą przemieszczać dosyć szybko. Ich aktywność potrwa do rana, kiedy powinny opuścić terytorium Polski.

Ze względu na niepewność dotyczącą trajektorii niżu i ułożenia związanych z nim frontów atmosferycznych możliwa jest aktualizacja prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.