Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.06.2022 i noc 08/09.06.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.06.2022 godz. 08:00 CEST do 09.06.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski wschodniej oraz częściowo południowej z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, oraz opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.06.2022 i noc 08/09.06.2022

Wspomniany w poprzedniej prognozie niż w rejonie Morza Północnego będzie stopniowo słabnął i odsuwał się od naszego kraju, w kierunku Półwyspu Skandynawskiego. Jednocześnie w środkowej troposferze, w ciągu dnia dojdzie do pogłębiania się zatoki niskiego ciśnienia, w głąb Europy Zachodniej. Pofalowany front atmosferyczny, który we wtorek gościł nad centralną częścią naszego kraju, będzie stopniowo przesuwał się na wschód, z dalszą tendencją do zafalowań. Przed frontem, na krańcach wschodnich (woj. podkarpackie, lubelskie, podlaskie) w ciągu dnia rozwinie się przedfrontowa strefa zbieżności wiatru ułożona południkowo. Z kolei do zachodniej i północno-zachodniej Polski wolnym tempem będą dopływać masy powietrzna znad Atlantyku, które ulegną swoistemu nagrzaniu nad Europą Zachodnia.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Największe zagrożenie ze strony burz dotyczy południowej oraz wschodniej części kraju. Na zaznaczonym obszarze przebiegać będzie chłodny front atmosferyczny oraz przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, gromadząca sporą ilość pary wodnej w warstwie granicznej (mixing ratio rzędu 10-11 g/kg). Prognozowana jest również umiarkowana oraz duża chwiejność atmosfery (wartości CAPE wyniosą 500 – 1500 J/kg). Maksymalna wodność troposfery osiągnie około 35-37 mm (punktowo do 40 mm). Takie połączenie termodynamiczne będzie sprzyjać rozwojowi umiarkowanie silnych oraz silnych burz przynoszących intensywne opady deszczu (powyżej 30 mm/h) oraz opady gradu o średnicy 2-3 cm lub lokalnie większe.

Warunki kinematyczne będą na ogół słabe (uskoki wiatru w warstwie 0-6 km około 10-15 m/s), choć na północy kraju mogą osiągać wartości 20 m/s (w warstwie 0-6 km) oraz 15 m/s (w warstwie 0-3 km). SRH będzie niewielkie (podobnie jak w przypadku uskoków, większe na północy kraju). Dlatego w ciągu dnia pojawi się możliwość rozwoju pojedynczych, lokalnych trąb powietrznych oraz lejków kondensacyjnych z uwagi na podwyższone wartości kinematyczne, oraz niski poziom kondensacji. Zagrożenie wystąpieniem burz superkomórkowych będzie mniejsze, jednak nie można całkowicie wykluczyć ich rozwoju.

Rozwój izolowanej konwekcji prognozowany jest przede wszystkim wzdłuż linii zbieżności na wschodzie kraju, w strefach nagromadzenia dużej ilości energii CAPE oraz wilgotności powietrza. W późniejszej fazie, burze mogą łączyć się w niewielkie formacje liniowe. W południowej Polsce zarówno w ciągu dnia jak i w nocy rozwój burz możliwy będzie na froncie.

…Obszar objęty możliwością burz…

W pozostałej części kraju warunki do rozwoju burz będą dużo słabsze. Większe szanse na rozwój lokalnych burz pojawią się na Pomorzu, gdzie prognozowana jest pewna niestabilność powietrza (około 300 – 600 J/kg) oraz niższy poziom kondensacji pary wodnej (LCL). Pewne ograniczenie stanowić będzie znacznie bardziej suchy pionowy profil troposfery. W przypadku rozwoju burz w pozostałej części kraju największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.