PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.05.2023 godz. 06:00 UTC do 16.06.2023, godz. 06:00 UTC
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad południową częścią Polski obserwowany jest rozwój ośrodka niskiego ciśnienia, który w poniedziałek spowoduje zmianę pogody w całym kraju. Pogłębiający się niż, przemieszać się będzie z południa Polski na północ w stronę Bałtyku. W jego obrębie znajdzie się system wydajnych opadowo frontów atmosferycznych. Południowa oraz środkowa część naszego kraju znajdzie się pomiędzy frontami w cieplejszym sektorze powietrza, objawiającym się wyższą temperaturą powietrza oraz wyższą temperaturą punktu rosy w stosunku do reszty kraju. Masa ta będzie jednak sukcesywnie wypychana w kierunku północnym/północno-wschodnim oraz wschodnim. Na pozostałym obszarze za sprawą niżu i związanego z nim kierunku napływu mas powietrza, pojawi się znacznie chłodniejsze powietrze oraz spora ilość opadów deszczu.
OMÓWIENIE:
W ciągu dnia we wspominanym cieplejszym sektorze pojawią się sprzyjające warunki do rozwoju burz. Obszar ten zaznaczono na mapie podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju burz większym bądź równym 50%. W tej części kraju, prognozowane jest pojawienie się chwiejnej i wilgotnej masy powietrza, objawiającej się wzrostem energii CAPE w granicach 300-600 J/kg; (Li -1/-2), natomiast stosunek zmieszania pary wodnej (ang. mixing ratio) przekroczy 8 g/kg. W obrębie niżu pojawiać się będą silne prądy wznoszące, prowadzące do rozwoju konwekcji. Wschodnia i częściowo centralna część kraju znajdzie się pod wpływem silnych uskoków wiatru w warstwie 0-6 km powyżej 25-30 m/s. Bliżej centrum uskoki będą osiągać wartości około 20 m/s. Dogodne warunki kinematyczne częściowo pokryją się ze zwiększoną niestabilnością powietrza, dlatego też istnieje spore prawdopodobieństwo powstania formacji liniowych lub też łączenia się burz w struktury wielokomórkowe (wyliczenia: ECMWF HRES, EU-Swiss). Nie można również wykluczyć rozwoju pojedynczych burz superkomórkowych. Ponadto sprzyjające uskoki wiatru są również w stanie znacząco wydłużyć czas trwania burz, które ewentualnie mogą dotrzeć w obręb województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. W czasie przechodzenia burz mogą występować intensywne opady deszczu oraz punktowo, lokalnie silne porywy wiatru i opady gradu. Główna aktywność spodziewana jest w godzinach popołudniowych.
Niewielkie zagrożenie burzowe obowiązuje również dla zachodniej części kraju. Tutaj warunki termodynamiczne oraz kinematyczne będą słabe, jednak istnieje nieduża szansa na rozwój słabych pojedynczych burz lub też wkroczenia komórek przy granicy znad obszaru Niemiec.