Kończący się wydłużony weekend w zdecydowanej większości kraju przynosi ciepły i słoneczny, choć dosyć wietrzny przebieg warunków atmosferycznych. Za stabilizację aury ponownie odpowiada rozległy klin silnego układu wysokiego ciśnienia ze strefą rozciągającą się od obszaru Federacji Rosyjskiej po wody północno – wschodniego Atlantyku, sprowadzający polarne powietrze o niskiej zawartości wilgoci ze wschodnich obszarów kontynentu europejskiego. Dużo więcej chmur z zanikającymi opadami deszczu zalega jeszcze na krańcach południowo – wschodnich, gdzie temperatura powietrza oscyluje w granicach zaledwie 13°C – 14°C. Nieco cieplejsze, lecz dużo pogodniejsze, w zasadzie to bezchmurne warunki pogodowe notowane są wzdłuż gmin nadmorskich (14°C – 17°C, zaś w przypadku najcieplejszego Helu około 20°C) – tutaj z kolei nadal odczuwalne są silniejsze podmuchy północno – wschodniego wiatru, które wczoraj osiągały 50-65 km/h. Na pozostałym obszarze Polski rejestrujemy wzrosty temperatury powietrza na ogół do 20°C – 26°C, z najcieplejszą aurą wzdłuż regionów zachodnich.
Początek tygodnia na coraz większym terenie Polski zacznie przynosić stopniowe zmiany w przebiegu warunków atmosferycznych. Już w trakcie jutrzejszej doby (poniedziałek, noc z poniedziałku na wtorek) nad pas województw wschodnich wkroczy odcięty niż górny objawiający się szybkim wzrostem zawartości wilgoci w polarno-morskiej masie powietrza. Z niżem związane będą zarówno duże oraz całkowite zachmurzenie, jak i przelotne opady deszczu, w drugiej części dnia zaznaczające się głównie w rejonach południowo – wschodnich, na krańcach wschodnich oraz północno – wschodnich. Pogodna i słoneczna, sucha aura utrzyma się jeszcze w większości regionów, a to wszystko przy wzrostach temperatury maksymalnej powietrza przeważnie do 20 °C – 26°C; im bliżej zachodniej części kraju, tym ponownie będzie najcieplej. Wpływ postępujących zmian w troposferze odczuwalny będzie już w postaci wyraźniejszego ochłodzenia na samym wschodzie – na tych terenach powietrze zdoła się ogrzać raptem do 13°C – 15°C, przy czym tak niskie wartości temperatury będą notowane głównie w pobliżu pogranicza polsko-ukraińskiego.
Nocą z poniedziałku na wtorek strefa podwyższonej wilgoci z dużym i całkowitym zachmurzeniem, a także przelotnymi opadami deszczu będzie wędrować znad rejonów wschodnich dalej w kierunku zachodnim, nad województwa północne, środkowe oraz południowe, do wtorku włącznie obejmując swym zasięgiem przeważający obszar Polski. Jak wskazują aktualne prognozy modeli numerycznych, we wtorek przejaśnienia i rozpogodzenia w największej ilości spodziewane są na północnym – zachodzie, północy, częściowo zachodzie oraz cz. w rejonach południowych. Przelotne opady deszczu związane z niżem górnym (środkowo-troposferyczną „kroplą chłodu”) będą pojawiać się miejscami na południu, w centrum, na wschodzie, w głębi województw zachodnich oraz mogą zdarzyć się lokalnie na północy. Ponadto, nieznacznie nasilona niestabilność powietrza przyczyni się do rozwoju lokalnych zjawisk burzowych z ulewnymi opadami deszczu, które w ciągu dnia spodziewane są zwłaszcza na południowym – zachodzie, z kolei w godzinach nocnych miejscami w regionach południowo – wschodnich (możliwe punktowo nadmierne sumy opadowe skutkujące podtopieniami). Wyraźny wzrost zachmurzenia sprawi, że polarno-morskie powietrze, w związku z ograniczonym nasłonecznieniem, ulegnie silniejszemu ochłodzeniu, co przełoży się na maksymalne wzrosty temperatury do 12°C – 22°C, z najcieplejszą aurą odczuwalną w rejonach północno – wschodnich, północnych i północno – zachodnich, zaś najchłodniejszą w województwach środkowych, wschodnic oraz częściowo na południu. Zaznaczamy jednak, że prognozowane w najbliższym czasie opady nie będą na tyle rozległe obszarowo, wydłużone w czasie nad danym regionem oraz intensywne, aby w znacznej mierze załagodzić suszę występującą od dobrych kilku tygodni w wielu miejscach środkowej, północnej, zachodniej czy częściowo wschodniej Polski. Niewykluczone, że tej wilgoci w powietrzu więcej pojawi się w drugiej części tygodnia, jednak o szczegółach poinformujemy Państwa bliżej wtorku lub środy.