Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.06.2023 i noc 14/15.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.06.2023 godz. 06:00 UTC do 15.06.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.06.2023 i noc 14/15.06.2023

W środę pogodę nad Polską kształtować będzie wyż znajdujący się nad Skandynawią. Od południa zaś widoczne są liczne mezoskalowe układy niskiego ciśnienia (odcięty niż górny). Rozkład ośrodków barycznych tego typu umożliwi napływ nieco chłodniejszego powietrza z północy typu polarno-morskiego, co w połączeniu z zalegającym cieplejszym powietrzem na południu kraju spowoduje pojawienie się burz. Duża porcja wilgoci w środkowej warstwie troposfery, zafalowanie na froncie atmosferycznym oraz słaby przepływ powietrza sprawią, że burze będą miały charakter głównie stacjonarny. 

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Umiarkowane wartości ML-Cape (do 1000 J/kg) oraz zawarta w środkowej troposferze wilgoć stworzą warunki do wypiętrzenia pojedynczych chmur burzowych. Prędkość prądu wstępującego na odcinku 0-6 km AGL może w tym przypadku osiągnąć 17 m/s, natomiast skłonność do prawostronnego skrętu wiatru (SRH 0-3 km AGL około 60 m2/s2) na odcinku 3-10 km AGL (equilibrum level około 9 km AGL) stworzy dodatkowo sprzyjające warunki do wystąpienia opadów gradu, którego średnica nie powinna raczej przekraczać 2 cm choć miejscami nie jest to wykluczone, stąd decyzja o wydaniu ostrzeżenia 1 stopnia. W regionie południowo-wschodniej części kraju (okolice pogranicza Lubelsko-Podkarpackiego) główne zagrożenie ze strony burz pojawi się w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Burze mogą powodować zjawisko powodzi błyskawicznych na terenach „silnie” zabudowanych oraz powodować lokalne zalania/podtopienia ze względu na wolno przemieszczające się komórki burzowe i akumulację opadu, która dochodzić może do nawet 40 mm.

… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …

Na pozostałym obszarze energia konwekcyjna (ML-Cape 200-600 J/kg) będzie już znacznie mniejsza, lecz również i w tej części spodziewać można się pojawienia burz. Nie będą one liczne, natomiast ze względu na dość wolne przemieszczanie, główne zagrożenie z ich strony stwarzają silne opady deszczu, które lokalnie mogą powodować zalania czy podtopienia.

Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.