PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.06.2023, godz. 06:00 UTC do 18.06.2023, godz. 6:00 UTC
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla zachodniej Polski oraz krańców północno-wschodnich głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i trąby powietrznej.
ZAKTUALIZOWANO OBSZAR PROGNOZY
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W sobotę Polska nadal pozostanie pod wpływem płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia z centrum znad Obwodu Kaliningradzkiego i południowego Bałtyku. Na wybrzeżu zaznaczy się obecność frontu okluzji związanego z omawianym niżem, z kolei na wschodzie będzie to front ciepły. Na zachodzie pojawi się strefa konwergencji wiatru wspomagająca, obok centrum niżu, procesy konwekcyjne.
OMÓWIENIE:
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia
W południowej części województwa zachodniopomorskiego oraz północnej lubuskiego i wielkopolskiego, a także na zachodzie pomorskiego i kujawsko-pomorskiego prognozowane są pojedyncze komórki burzowego z tendencją do łączenia się w większe struktury wielokomórkowe. Ze względu na słaby przepływ w troposferze burze będą przemieszczać się bardzo powoli, o bliżej nie określonym kierunku, jednak dominować powinienem kierunek południowy i południowo-wschodni. Wolne tempo ruchu burz może powodować zwiększone sumy opadowe do ok. 20-30 mm lub nawet powyżej tych wartości oraz opadów gradu do ok. 2-3 cm. Dodatkowo nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.
Na północnym-wschodnie kraju burze również mogą pojawić się jednak ich prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze z powodu trudności w dokładnym oszacowania pozycji strefy frontu atmosferycznego. Burze w tym regionie mogą się nie pojawić ale jeśli wystąpią to istnieje ryzyko intensywnych opadów deszczu do ok. 20-25 mm oraz opadów gradu do 3 cm. Ze względu na podwyższone parametry kinematyczne nie można wykluczyć superkomórek burzowych generujących dodatkowe zagrożenia pogodowe. Burze mogą pojawić się godzinach popołudniowych i będą przemieszczać się na północ.