Wstępna prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 21.06.2023 i noc 21/22.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2023, godz. 08:00 CEST do 22.06.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodu, południa i centrum kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz powodu mniejszego ryzyka wystąpienia dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

OMÓWIENIE:

Wstępna prognoza konwekcyjna na dzień 21.06.2023 i noc 21/22.06.2023

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Przez Polskę będzie wędrowała zatoka niżowa związana z niżem znad rejonu Szetlandów. Znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, w którym będzie występowało mocno chwiejne, wilgotne i bardzo ciepłe powietrze. Bardzo duża zawartość pary wodnej w pionowym profilu atmosfery będzie przejawiała się wartościami PW osiągającymi 40-50 mm.

Energia CAPE, w zależności od modelu, ma wynieść do 2200-3000 J/kg. Co ważne, niezbyt imponujące wartości pionowego gradientu temperatury, typowe dla bardzo wilgotnej masy powietrza, będą w pewnym stopniu ograniczać wartości CAPE, a wskaźnik LI nie powinien osiągać wartości szczególnie niskich. Jednak wpływ zatoki niżowej i stref konwergencji w godzinach popołudniowych doprowadzi do powstania silnych komórek burzowych, które w początkowym etapie będą rozproszone, ale szybko będą mogły utworzyć słabo zorganizowany układ wielokomórkowy o wielkości MCS. Niewykluczone, że liczba takich układów nad Polską w okresie ważności prognozy będzie większa. Model GFS mocno przesuwa na wschód strefę najintensywniejszej inicjacji konwekcji, podczas gdy ECMWF i ICON wskazują na rozwój konwekcji bardziej na zachodzie Polski.

W okresie ważności prognozy wystąpią nieznacznie podwyższone wartości DLS (do ok. 15 m/s) oraz SRH 0-3 km AGL do ok. 150 m2/s2, zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju. Może to doprowadzić do powstania kilku silnych superkomórek wysokoopadowych. Podczas burz największym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu powodujące miejscami silne podtopienia i powodzie błyskawiczne. Mniejszym, ale istotnym zagrożeniem będzie silny i porywisty wiatr (punktowo w porywach do ok. 100 km/h) oraz duży grad (3-4 cm w średnicy), zwłaszcza w superkomórkach burzowych. Nie da się wykluczyć pojedynczego przypadku trąby powietrznej, ponieważ warstwa graniczna będzie dość wilgotna i chwiejna. Silna aktywność burzowa na obszarach objętych pierwszym stopniem zagrożenia może utrzymać się może przez całą pierwszą część nocy z środy na czwartek. W kolejnej aktualizacji prognozy nie wyklucza się podniesienia dla SW i S Polski stopnia zagrożenia do poziomu 2, zwłaszcza w przypadku wzrostu prognozowanej wartości energii CAPE i bardziej jednoznacznych wskazań miejsc inicjacji konwekcji przez modele mezoskalowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.