Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.06.2023 i noc 21/22.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2023, godz. 08:00 CEST do 22.06.2023, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa, południowego zachodu i częściowo centrum Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i dużego gradu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodu i częściowo północy kraju, a także obszarów sąsiadujących z obszarem 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych konwekcyjnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.06.2023 i noc 21/22.06.2023

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się pod wpływem grzbietu fali górnej, jednak w środę od zachodu w głąb kraju będzie się przesuwała zatoka niskiego ciśnienia związana z większym obszarem niskiego ciśnienia znad północno-wschodniego Atlantyku. Przez nasz kraj dodatkowo będzie się przemieszczał system frontów atmosferycznych. Jego ciepły sektor w środę obejmie znaczną część kraju, przy czym po południu do zachodnich granic Polski dotrze chłodny front atmosferyczny. Powietrze w ciepłym sektorze będzie chwiejne i bardzo zasobne w wilgoć – wskaźnik wodności atmosfery PW wyniesie 40-50 mm. Jednocześnie w całym pionowym profilu troposfery będą występowały małe prędkości wiatru, przez co wskaźniki kinematyczne tylko miejscami będą mieć nieznacznie podwyższone wartości.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Początkowo w wielu regionach na zachodzie i w centrum Polski spodziewamy się dość dużego zachmurzenia będącego pozostałością układów konwekcyjnych z godzin nocnych. Stopniowo zachmurzenie będzie ustępowało, a dolna część troposfery zostanie wygrzana na skutek insolacji. Energia CAPE wczesnym popołudniem wzrośnie do ok. 2000 J/kg w wielu miejscach południowej i środkowej części naszego kraju. Pierwsze, rozproszone, lecz dość silne komórki burzowe pojawią się wczesnym popołudniem. Inicjacja rozwoju konwekcji będzie miała miejsce zwłaszcza na obszarach występowania stref zbieżności wiatru wewnątrz zatoki niżowej.

Następnie powstanie kilka większych, słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych, zwłaszcza w pasie od woj. śląskiego przez woj. łódzkie aż po Pomorze Wschodnie. Duża burza wielokomórkowa może się uformować także na południowym zachodzie kraju. Być może jeden lub dwa z tych układów osiągną rozmiary i trwałość charakterystyczne dla mezoskalowych układów konwekcyjnych. Takiej organizacji burz będzie sprzyjać miejscami nieznacznie podniesiona wartość uskoków wiatru DLS do 10-15 m/s oraz wymuszanie quasigeostroficzne wznoszenia. Dodatkowo, zwłaszcza w pasie od woj. kujawsko-pomorskiego po woj. podkarpackie, spodziewana jest wyższa wartość SRH 0-3 km AGL (do ok. 175 m2/s2). W związku z tym w godzinach popołudniowych nie wyklucza się uformowania kilku superkomórek wysokoopadowych, zwłaszcza w woj. łódzkim, śląskim i świętokrzyskim.

Wyjątkowo wilgotna masa powietrzna zalegająca nad Polską oraz wolny ruch układów burzowych (włącznie z możliwością rozwinięcia się propagacji wstecznej) będą skutkowały licznymi przypadkami burz z nawalnymi opadami deszczu (powyżej 50 mm/h!!!). Szczególnie groźne pod tym względem będą wszystkie burze superkomórkowe oraz układy ze wsteczną propagacją (back-building). Przy tak dużych opadach możliwe są silne podtopienia lub wręcz powodzie błyskawiczne. Dodatkowymi zagrożeniami będą silne porywy wiatru (punktowo do 100 km/h, zwłaszcza w burzach superkomórkowych) oraz opady gradu o średnicy do ok. 3-4 cm. W pasie od woj. wielkopolskiego po woj. śląskie i małopolskie nie wyklucza się umiarkowanie silnej mezocyklonowej trąby powietrznej. Aktywność burzowa powinna zacząć wygasać w późnych godzinach wieczornych, jednak w niektórych regionach będzie kontynuowana nawet w drugiej części nocy.

Stopień 2. zagrożenia zostaje wydany na obszarze najwyższego ryzyka wystąpienia gwałtownych zjawisk konwekcyjnych. Nie oznacza to jednak braku możliwości rozwoju zjawisk o szczególnie dużym stopniu nasilenia w obszarze 1. stopnia zagrożenia.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …
Energia CAPE na tym obszarze będzie znacznie niższa, a zawartość pary wodnej w atmosferze mniejsza. Niemniej jednak możliwy jest rozwój kilku izolowanych komórek burzowych. Prognozowane zjawiska będą mieć tu słabe lub umiarkowane nasilenie. Wieczorem lub w nocy w pasie od Mazur po Roztocze może zaznaczyć się wolno przemieszczająca się z zachodu na wschód i stopniowo słabnąca strefa bardziej aktywnych burz. Nie wyklucza się przejścia granicy odpływu zimnego powietrza z systemów burzowych w znacznym oddaleniu od nich, co może skutkować chwilowym wzrostem prędkości wiatru do ok. 60-70 km/h oraz znacznym ochłodzeniem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.