PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.07.2023, godz. 6:00 UTC do 13.07.2023, godz. 6:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla większej części kraju z powodu opadów większego gradu i silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady deszczu
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Pogodę w Polsce kształtować ma niż przemieszczający się przez Skandynawie w kierunku wschodnim. Po jego południowej stronie znajdzie się cieply wycinek niżu. W jego obrębie napłynąć ma mocno rozgrzana zwrotnikowa masa powietrza. Temperatura powietrza ponad warstwą graniczną, na wysokości powierzchni izobarycznej 850 hPa osiągnie nawet 17-18 st.C.
OMÓWIENIE:
Południe Polski:
Że względu na duże niedosyty wilgotności powietrza w środkowej troposferze burze na południu Polski rozwijać się będą lokalnie. Jednakże, ze względu na znacznie podwyższone uskoki pionowe wiatru jak i wysoką chwiejność termodynamiczną burze mogą mieć gwałtowny przebieg. Występować mogą one w postaci izolowanych superkomórek burzowych niosących gwałtowne zjawiska. Możliwe są opady dużego gradu (do 5 cm średnicy), ulewne opady deszczu (do 30-35 mm) i silne porywy wiatru (do 90 km/h). Ze względu na warunki z pogranicza 1 i 2 stopnia zagrożenia na południu, a szczególnie południowym-wschodzie Polski nie wyklucza się aktualizacji do 2 stopnia zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne może okazać się powstanie izolowanej superkomórki burzowej.
Pozostała część kraju:
W pozostałym obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia komórki burzowe szybko mogą łączyć się w większe układy burzowe. Niewykluczone jest powstanie linii szkwału z silnymi, punktowo bardzo silnymi porywami wiatru (do ok. 90 km/h). Zwiększone prawdopodobieństwo tego rodzaju zjawisk konwekcyjnych pojawia się we wschodniej części woj. łódzkiego,w woj. mazowieckim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. We wcześniejszych godzinach słabiej zorganizowane układy burzowe wystąpić mogą na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce.