Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.07.2023 i noc 13/14.07.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.07.2023 godz. 06:00 UTC do 14.07.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowo-wschodniej Polski z uwagi na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu oraz punktowo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.07.2023 i noc 13/14.07.2023

Pogodę w najbliższym czasie będzie kształtować rozkład ośrodków niżowych nad północno-zachodnią Europą i Atlantykiem. Za sprawą cyrkulacji zachodniej do Polski zacznie napływać chłodniejsza, wilgotna polarno-morska masa powietrza. Temperatura maksymalna w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju osiągnie minimalnie niższe wartości niż w ostatnich dniach. Front atmosferyczny przechodzący w środę z zachodu na wschód kraju, w znacznej części znajdzie się już poza wschodnimi granicami Polski, ale także ulegnie zafalowaniu, przez co południowo-wschodnia część kraju znajdzie się na styku kontrastujących ze sobą mas powietrza. Ponadto w rejonie łańcuchu Karpat, począwszy od Pasma Bieszczadów i dalej na południe przez Słowację, Ukrainę i Węgry pojawi się wyraźna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze, dlatego też w tym regionie pojawią się najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Największe zagrożenie ze strony silnych burz, pojawi się głównie poza granicami Polski, jednak południowo-wschodnia część kraju znajdzie się na krawędzi dogodnych warunków do powstania umiarkowanych i silnych burz, dlatego została objęta 1. stopniem zagrożenia. Przede wszystkim na krańcach południowej części Polski prognozowana jest umiarkowana i duża chwiejność w atmosferze około 800-1500 J/kg. Pojawi się także znaczny zasób wilgoci w dolnej i środkowej troposferze (stosunek zmieszania pary wodnej oscylować będzie mniej więcej na poziomie 12 g/kg). Ponadto prognozowane jest korzystne wspomaganie konwekcji zarówno orograficzne jak i -dolno/-środkowo troposferyczne. Warunki kinematyczne będą przyczyniać się do intensyfikacji pojawiającej się konwekcji na tym obszarze, ze względu na wysokie wartości uskoków wiatru (zwłaszcza w warstwie 0-6 km) powyżej 15-20 m/s, a także na sporą wirowość wiatru w warstwie 0-3 km – podwyższone wartości parametrów MLS i SRH. W takim wypadku należy spodziewać się rozwoju potencjalnie silnych burz, szczególnie niebezpiecznych burz superkomórkowych o charakterze superkomórek wysokopadowych (HP) ze względu na dużą zawartość wilgoci w powietrzu. Maksymalna wodność troposfery na tym obszarze może osiągać i przekraczać 45 mm. Generalnie spodziewany jest rozwój gęstej konwekcji przy dużych ilościach opadów oraz wbudowanych komórkach burzowych. Lokalnie niektóre burze mogą doprowadzić do zalań i podtopień. Istnieje również zagrożenie ze strony opadów gradu o średnicy około 2-4 cm oraz punktowo silnych porywów wiatru (zwłaszcza w przypadku uformowania się burz superkomórkowych). Burze w tym regionie będą rozwijać się w godzinach popołudniowych, a zanikać w godzinach nocnych.

… Południowa część Polski …

Na obszarze nieobjętym zagrożeniem 1. stopnia, ale objętym podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju zjawisk burzowych, spodziewamy się burz zwłaszcza w obszarze bezpośrednio sąsiadującym z 1 stopniem, na styku dwóch różnych mas powietrza związanych z pofalowanym frontem atmosferycznym. Aktywność burzowa nie powinna być bardzo duża ze względu na znacznie słabsze warunki termodynamiczne i kinematyczne w porównaniu z ww. obszarem. Tutaj podobnie należy liczyć się z rozwojem uwodnionej konwekcji, której głównym zagrożeniem powinny być intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu opady gradu oraz silne porywy wiatru.

… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …

Warunki do rozwoju burz w pozostałej części kraju będą słabe, na ogół niepozwalające na rozwój bardziej wykształconych chmur typu Cumulonimbus generujących wyładowania. Na przeważającym obszarze zaznaczy się wysoki i bardzo wysoki poziom kondensacji pary wodnej (LCL) oraz niewielka energia CAPE. Na północnym-wschodzie kraju pojawią się duże niedosyty wilgoci. Nieco większe szanse na rozwój burz pojawią się w drugiej części dnia na Wybrzeżu. Strefa konwekcji będzie przemieszczać się na wschód kraju, również w godzinach nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.