Wstępna prognoza konwekcyjna na dzień 17.07.2023 i noc 17/18.07.2023

WSTĘPNA PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2023, godz. 08:00 CEST do 18.07.2023, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru od Śląska po woj. lubelskie głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających obszar 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.07.2023 i noc 17/18.07.2023

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Nad Europą od dłuższego czasu utrzymuje się układ cyrkulacyjny, w wyniku którego nad centralną częścią kontynentu dominuje wiatr zachodni i południowo-zachodni, a z zachodu na wschód przemieszczają się fronty atmosferyczne przynoszące okresy z cieplejszą na przemian z okresami z chłodniejszą pogodą. W ciepłych wycinkach niżów często rozwija się chwiejność atmosferyczna, która w połączeniu z nieco większą dynamiką przepływu powietrza w środkowej i górnej troposferze przyczynia się do powstawania silnych i trwałych układów burzowych przynoszących groźne zjawiska konwekcyjne.

Taka sytuacja rozwinie się nad Polską w poniedziałek. Obszarami szczególnie narażonymi na silne burze są jej południowe, centralne oraz wschodnie województwa. Nad naszym krajem będzie się znajdował quasi-stacjonarny, lekko pofalowany chłodny front atmosferyczny niżu znad M. Norweskiego. Front ten będzie oddzielał gorące, chwiejne i dość wilgotne powietrze zwrotnikowe z południa kontynentu od napływającego z zachodu znacznie chłodniejszego powietrza polarnego morskiego. Między doliną fali górnej znad północnego zachodu Europy a jej grzbietem znad wschodu kontynentu w górnej troposferze rozwinie się prąd strumieniowy obejmujący Polskę i częściowo pokrywający się tu ze strefą znacznych wartości energii CAPE. Pod wieczór i w nocy z poniedziałku na wtorek front zacznie przemieszczać się nieco szybciej na wschód.

Najbardziej korzystne warunki do rozwoju silnych i zorganizowanych systemów burzowych wystąpią w pasie od woj. opolskiego i śląskiego po woj. lubelskie lub nieco bardziej na północny zachód od tej strefy. Dla tej strefy wstępnie wydajemy 2. stopień zagrożenia, a dla obszarów ją otaczających – 1. stopień.  Nie jest do końca pewne, jak burze występujące w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską wpłyną na rozwój zjawisk w ciągu dnia. Jest duże prawdopodobieństwo przemieszczenia się strefy z najsilniejszymi i najbardziej zorganizowanymi układami burzowymi na południowy wschód względem obecnych wskazań modeli. Pierwsze zorganizowane układy burzowe mogą występować nad krajem już w godzinach przedpołudniowych.

W środowisku z CAPE do 2000-3000 J/kg, DLS do 20-23 m/s, MLS do 15-20 m/s, LLS do 10 m/s oraz SRH 0-3 km AGL do 300 m2/s2 spodziewamy się przede wszystkim rozwoju kilku bardzo silnych i trwałych burz superkomórkowych przynoszących głównie opady bardzo dużego gradu (5-8 cm w średnicy). Dodatkowo burzom mogą towarzyszyć punktowo niszczące porywy wiatru oraz gwałtowne opady deszczu powodujące podtopienia. Ze względu na spadek wysokości LCL w strefie występowania CAPE pokrywającego się z uskokami wiatru do ok. 1000-1500 m nie da się wykluczyć 1-2 trąb powietrznych. Jeśli rozwinie się trąba powietrzna, może być stosunkowo silna (IF2-IF3).

W godzinach przedpołudniowych w pasie od Dolnego Śląska po woj. lubelskie część modeli wychwytuje przemieszczanie się dużego mezoskalowego układu konwekcyjnego zawierającego w sobie linię szkwału i bow echo. Głównym zagrożeniem na drodze tego układu będzie bardzo silny wiatr, choć ryzyko może być w pewnym stopniu ograniczone na skutek dominacji uniesionego trybu konwekcji. Nie jest jednak pewne, jak potencjalny układ konwekcyjny wpłynie na inicjację zjawisk konwekcyjnych w godzinach popołudniowych. Również późnym popołudniem / pod wieczór na południowym wschodzie kraju może uformować się duży układ MCS z linią szkwału i bow echo. Ponownie w takim przypadku głównym zagrożeniem będą bardzo silne / niszczące porywy wiatru obejmujące znaczne obszary. Dodatkowo nie można wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej. Podczas przechodzenia obydwóch układów MCS należy się też liczyć z bardzo silnymi opadami deszczu i gradu, zwłaszcza w przypadku wbudowanych superkomórek. W godzinach wieczornych i w nocy z poniedziałku na wtorek strefa konwekcji będzie stopniowo się przemieszczać na wschód. Do rana słaba aktywność burzowa może jeszcze występować w woj. lubelskim i podkarpackim.

… Wybrzeże, częściowo Pomorze …
W ciągu dnia oraz w nocy z poniedziałku na wtorek energia CAPE sięgnie wartości do ok. 500-700 J/kg. Strefa CAPE będzie pokrywała się z podwyższonymi wartościami pionowych uskoków wiatru (DLS do ok. 15-20 m/s), stąd możliwych jest kilka niewielkich superkomórek burzowych bądź bardziej trwały klaster burz, być może zawierający linię szkwału przynoszącą punktowo bardzo silny wiatr. W burzach superkomórkowych nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 3 cm. W ostatecznej wersji prognozy nie wyklucza się tu wydania 1. stopnia zagrożenia przed silnymi burzami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.