Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.08.2023 i noc 01/02.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.08.2023 godz. 06:00 UTC do 02.08.2023, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.08.2023 i noc 01/02.08.2023

Pierwszy dzień sierpnia przyniesie sporo opadów deszczu nad obszarem Polski w związku z przechodzeniem systemu frontów atmosferycznych. Nad Polską rozwiną się także burze, głównie w zachodniej części kraju. Mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju burz pojawi się w południowo-wschodniej części kraju, a także nocą z wtorku na środę w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Zarówno strefy opadów samego deszczu jak i burz będą wydajne opadowo, ze względu na dużą zawartość wilgoci w atmosferze. Wszystkie zjawiska będą przechodzić w trajektorii od zachodu na wschód z odchyleniem północno-wschodnim, w związku z niedużą odległością od ośrodka niżowego.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Do Polski napływa wilgotna, polarno-morska masa powietrza. Adwekcja będzie w dalszym ciągu kontynuowana w związku rozlokowaniem zatoki niżowej nad obszarem Półwyspu Skandynawskiego. W obrębie niżu przechodzić będą systemy frontów atmosferycznych, kierujące się z zachodu na wschód Europy. Pierwszy z nich przejdzie we wtorek nad Polską i przyniesie dużą ilość opadów atmosferycznych. Zarówno w strefach frontu, jak i szczególnie po jego przejściu będą mogły rozwijać się burze. Największe szanse do rozwoju zjawisk konwekcyjnych wraz z występowaniem burz pojawią się na zachodzie kraju, gdzie pojawi się największa ilość energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Chwiejność w atmosferze będzie wzrastać na tych terenach do 300-500 J/kg. Nad częścią tego obszaru pojawią się: dogodne wymuszanie wznoszenia powietrza, oraz umiarkowane uskoki kierunkowe i prędkościowe wiatru zwłaszcza bliżej południowej części kraju, co będzie sprzyjać rozwojowi burz. Na południowym-wschodzie kraju również prognozowana jest pewna niestabilność w atmosferze, która jednak może być skutecznie hamowana przez energię hamującą (CIN) wraz z rozwojem umiarkowanego oraz dużego zachmurzenia, a także przez słabe wymuszanie i wspomaganie konwekcji. Nie mniej, na tym obszarze kraju mogą rozwinąć się na ogół słabe i lokalne komórki burzowe.

Nocą z wtorku na środę wraz z przejściem frontu nad wschodnią część naszego kraju, strefa o nieznacznie podwyższonych wartościach termodynamiczno-kinematycznych przesunie się kolejno nad centralną i północno-wschodnią Polskę, dlatego na tym obszarze również mogą pojawiać się wyładowania atmosferyczne zarówno nocą jak i nad ranem. Natomiast prawdopodobieństwo rozwoju burz pozostanie niskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.