Sierpień ze zróżnicowanym przebiegiem warunków atmosferycznych

Źródło: wxcharts – prognozowana ujemna anomalia temperatury powietrza względem średniej normy termicznej na dzisiejsze popołudnie (model GFS)

Jesienna aura zagościła wraz z początkiem sierpnia zwłaszcza nad regiony północno – zachodnie i północne naszego kraju, gdzie od kilkunastu godzin notowane są umiarkowane, okresami dość intensywne opady deszczu. Tylko w ciągu minionej doby miejscami na województwa północne, w tym zwłaszcza pas Wybrzeża Słowińskiego spadło nawet 21 mm deszczu, a jeszcze wcześniej, tj. nocą z niedzieli na poniedziałek przez wody południowego Bałtyku oraz gminy nadmorskie przemieszczały się dość aktywne elektrycznie i mocniej uwodnione zjawiska burzowe. W ostatnich dniach inicjacja burz, lokalnie charakteryzujących się dość gwałtownym przebiegiem miała miejsce także w innych regionach kraju, o czym na bieżąco informowaliśmy w prognozach konwekcyjnych.

Źródlo: tropicaltidbits.com – spodziewane chłodniejsze lub oscylujące w granicach średniej normy termicznej masy powietrza, zaznaczające się zwłaszcza w pierwszej połowie sierpnia (model CFS)

Obecnie Polska znajduje się w południowo – wschodniej części aktywniejszej zatoki niskiego ciśnienia związanej z układami niżowymi znad Skandynawii oraz wód Morza Północnego. Z zachodu na wschód kraju przetaczają się następne strefy frontów atmosferycznych, a napływ wilgotnego powietrza polarno-morskiego z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego w większości regionów sprzyja występowaniu słabych i umiarkowanych, okresami silniejszych opadów deszczu. W drugiej części wtorku na zachodzie, południowym – zachodzie, północnym – zachodzie i miejscami północy lokalnie dojdzie do rozwoju formacji burzowych, w trakcie których opady punktowo będą szczególnie intensywne. W godzinach wieczornych i nocnych główna strefa umiarkowanych oraz intensywnych opadów frontalnych będzie rozciągać się w pasie od rejonów południowych po województwa wschodnie. Wilgotna i mokra aura rozprzestrzeniająca się nad Polską wiąże się także z niskimi wartościami temperatury powietrza, zwłaszcza w województwach zachodnich oraz północnych, które dzisiejszego popołudnia będą chłodniejsze średnio o 6°C – 9°C względem termicznej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu początku sierpnia (załączona grafika na początku artykułu), co w rzeczywistości przełoży się na ocieplenie powietrza raptem do 18°C – 21°C. Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna wzrośnie do 22°C – 26°C, punktowo 27°C, z najcieplejszym przebiegiem warunków pogodowych w rejonach południowo – wschodnich.

Źródlo: tropicaltidbits.com – prognoza opadów oscylujących powyżej średniej normy wieloletniej (sierpień, zwłaszcza jego pierwsza połowa – model CFS)

Analizując obecne wyliczenia poszczególnych prognoz numerycznych, można coraz śmielej zakładać, że pierwsza połowa nowego miesiąca minie w większości naszego kraju pod znakiem temperatur powietrza oscylujących poniżej lub w granicach średniej normy wieloletniej. Częstsze przemieszczanie się z zachodu i południa aktywniejszych układów frontów atmosferycznych będzie dodatkowo sprzyjać pojawianiu się zwiększonych porcji opadów deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym oraz silnym stopniu intensywności z lokalnymi zjawiskami burzowymi. I choć w kolejnych dniach będziemy notować ocieplanie się polarno-morskich mas powietrza do 24°C – 26°C, lokalnie 27°C, również z większymi rozpogodzeniami, tak w strefach gęstego zachmurzenia i związanych z nim opadów deszczu temperatura będzie mogła wzrastać w granice raptem 15°C – 18°C.

Źródło: wxcharts.com – możliwa aktywna strefa opadów deszczu i lokalnych burz oddziałująca na regiony południowe, wschodnie, południowo – wschodnie i północno – wschodnie w okresie najbliższego weekendu (model ECMWF)

Z obecnie dostępnych prognoz numerycznych wynika, że szczególnie sporo wilgoci nad częścią naszego kraju, tj. województwami południowo – wschodnimi, południowymi, wschodnimi oraz częściowo północno – wschodnimi może pojawić się w okresie najbliższego weekendu. Wówczas z południa Europy prognozowane jest nasunięcie się aktywniejszej i przede wszystkim mocno uwodnionej strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, która na wspomnianych obszarach kraju może przynieść wielogodzinne opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu, miejscami w towarzystwie burz z ulewami. Wizja kolejnego tygodnia kształtuje się na ten moment pod znakiem ponownego oddziaływania cyrkulacji strefowej atmosfery charakteryzującej się bardziej dynamicznym przepływem wilgotnych mas powietrza – zarówno z chłodniejszymi, jak i cieplejszymi epizodami z zachodu Europy, ponadto w towarzystwie następnych stref frontów atmosferycznych z opadami, lokalnymi burzami, nasilonymi porywami wiatru, ale i pojawiającymi się większymi rozpogodzeniami.

Źródło: tropicaltidbits – aktualna prognoza możliwego wyraźniejszego ocieplenia z temperaturą powietrza oscylującą powyżej średniej normy termicznej w drugiej połowie sierpnia (model CFS)

Bieżące prognozy długoterminowe (miesięczne) wskazują na możliwość wyraźniejszego ocieplenia zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca, kiedy na kontynencie europejskim może dojść do istotniejszej przebudowy pola barycznego. Wówczas, obok potencjalnych coraz cieplejszych napływów mas powietrza, troposfera mogłaby ulec wyraźniejszemu osuszeniu, co z kolei przełożyłoby się na rzadsze opady oraz znacznie większe ilości słońca. Zważywszy jednak na daleki okres do spodziewanego terminu oraz jedynie ogólne wyliczenia numeryczne dotyczące możliwych odchyleń temperatury powietrza czy opadów, na chwilę obecną nie jesteśmy jeszcze w stanie przygotować szczegółowych prognoz na dalszą część dopiero co rozpoczętego miesiąca. Pewne symptomy sugerują jednak, że letnia, w tym gorąca i upalna aura jeszcze sobie o nas przypomni, bo póki co warunki pogodowe za oknem w wielu miejscach nie zachęcają do aktywnego, wakacyjnego wypoczynku.

W okolicach piątku przedstawimy Państwu najświeższe prognozy dotyczące możliwej intensywności strefy pofalowanego frontu atmosferycznego oraz sum opadowych w okresie weekendowym, który – jak już wcześniej wspomnieliśmy – może sprowadzić zwłaszcza na regiony południowe i wschodnie spore ilości wielogodzinnego deszczu z lokalnymi, mocno uwodnionymi zjawiskami burzowymi skutkującymi podtopieniami, zalaniami, a także wezbraniami stanów wód w rzekach i potokach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.