Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.2023 i noc 04/05.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2023, godz. 08:00 CEST do 05.08.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych konwekcyjnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.2023 i noc 04/05.08.2023

PODSUMOWANIE:

W piątek i w nocy z piątku na sobotę w Polsce prognozowane są 2 strefy występowania burz. Pierwsza z nich będzie rozciągała się nad północno-zachodnią częścią kraju i obejmie prawie całe Wybrzeże. Tu zjawiska nie będą silne, a przeważającym trybem konwekcji będą pojedyncze komórki burzowe gdzieniegdzie przechodzące w klastry komórek. Aktywność tych burz będzie niewielka, a w pierwszej części nocy z piątku na sobotę burze zanikną.

Druga strefa burz będzie nadciągała z południa. Będzie ona związana z przemieszczającym się na północ i rozwijającym niżem znad Bałkanów. Burze mogą zostać poprzedzone strefą opadów wielkoskalowych. Po wschodniej stronie nacierającego na Polskę systemu frontów atmosferycznych znajdzie się chwiejne, bardzo wilgotne i ciepłe powietrze, czego przejawem będą burze przynoszące nawalne opady deszczu. Ze względu na rozwijanie się aktywnego ośrodka niżowego, procesy wspomagające rozwój konwekcji będą silne i pozwolą na powstawanie burz także w godzinach nocnych i porannych.

OMÓWIENIE:

… północny zachód Polski …
W ciągu dnia prognozowana jest energia CAPE rzędu 200-400 J/kg. Wartości pionowego ścinania wiatru będą niewielkie i nie pozwolą na dobrą organizację komórek konwekcyjnych. Tylko cześć z powstałych komórek konwekcyjnych wygeneruje wyładowania atmosferyczne. Burze będą słabe i nieliczne, a pod wieczór zaczną zanikać. Na Wybrzeżu możliwe są pojedyncze przypadki lejków kondensacyjnych i trąb wodnych.

… południowy wschód Polski …
Pierwsze oznaki obecności frontu atmosferycznego nad tą częścią kraju pojawią się już w piątek w godzinach popołudniowych. Na południowym wschodzie woj. podkarpackiego pojawi się energia CAPE do ok. 1000 J/kg pokrywająca się ze strefą ścinania wiatru DLS do 20-25 m/s. Występowanie przez większą część dnia dużego zachmurzenia, a okresowo również opadów deszczu znacząco zredukuje potencjał do rozwoju groźnych zjawisk burzowych. Pod wieczór nie wyklucza się jednak przejścia pierwszych, niezbyt silnych burz superkomórkowych, zwłaszcza w pasie od Beskidu Sądeckiego po południe woj. lubelskiego. Z upływem kolejnych godzin strefa konwekcji i burz będzie coraz bardziej rozszerzać się ku północy.

W nocy bardzo wilgotna masa powietrza napłynie do woj. podkarpackiego i małopolskiego. Wskaźnik wodności atmosfery PW będzie przekraczał wartość 50 mm. CAPE rzędu do ok. 800 J/kg, silne pionowe ścinanie wiatru (DLS do 25 m/s, MLS do 20 m/s), SRH 0-3 km do 300-400 m2/s2 oraz silne wymuszanie wznoszenia doprowadzą do rozwoju licznych komórek burzowych zorganizowanych w silne superkomórki i układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się rozwoju rozległego systemu o charakterze training storms obejmującego wschód woj. małopolskiego, zachód woj. podkarpackiego oraz znaczną część woj. lubelskiego. W superkomórkach burzowych może się pojawić opad gradu o średnicy do ok. 3 cm. Opady towarzyszące burzom mogą być wyjątkowo silne (nawet do 60-80 mm/h!), co może doprowadzić do powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w obrębie Beskidu Niskiego, Pogórza Ciężkowickiego, Strzyżowskiego i Dynowskiego. Ponadto w woj. podkarpackim i na południu woj. lubelskiego modele mezoskalowe wskazują na możliwość rozwinięcia się bow echo. Pomimo nocy, znacznie zredukowanej energii CAPE oraz uniesionego trybu konwekcji, w środowisku z silnym pionowym ścinaniem wiatru mogą powstać silne porywy wiatru, które lokalnie mogą mieć prędkość do ok. 80-100 km/h. Im bardziej na południowy wschód, tym ryzyko silnych porywów wiatru będzie wyższe. W piątek godzinach późno popołudniowych / wieczornych nie wyklucza się aktualizacji tej prognozy do 2. stopnia zagrożenia.

Kolejny dzień przyniesie rozprzestrzenienie się burz z groźnymi zjawiskami współtowarzyszącymi na kolejne regiony południa i wschodu Polski. Prognozowane jest silne załamanie pogody, a głównym zagrożeniem związanym z burzami będą nawalne opady deszczu prowadzące w wielu miejscach do podtopień i powodzi błyskawicznych. W woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim i na wschodzie woj. mazowieckiego dodatkowo możliwe są niszczące porywy wiatru, a nawet 2-4 dość silne tornada.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.