Noc spadających gwiazd – Perseidy 2023

Fot. Leszek Bartczak (Facebook: „Piorunująco”) – meteory z roju Perseidów z Drogą Mleczną na wielkopolskim niebie

Do naszego kraju wraz z początkiem weekendu wracają cieplejsze masy powietrza, które na coraz większym obszarze Polski zaczną sprzyjać gorącemu oraz upalnemu przebiegowi warunków atmosferycznych. Zanim jednak podzielimy się z Wami najnowszymi wyliczeniami modeli numerycznych na nadchodzący okres w pogodzie, zachęcamy do zaplanowania sobie chociaż kilku godzin na spędzenie czasu pod gwieździstym niebem w trakcie nocy z soboty na niedzielę. Przed nami bowiem „Noc Spadających Gwiazd” z maksimum meteorów z roju Perseidów. Z punktu widzenia meteorologicznego, najkorzystniejsze warunki do podziwiania „deszczu meteorów” wystąpią w całym pasie województw wschodnich, a także na południu oraz częściowo w głębi kraju, gdzie ocieplająca się masa powietrza ulegnie silniejszemu osuszeniu w dolnych i środkowych partiach troposfery, tym samym sprzyjając występowaniu bardzo pogodnej oraz bezchmurnej, stabilnej aury. Niestety, gorsza sytuacja pogodowa spodziewana jest na zachodzie, północnym – zachodzie oraz w rejonach północnych, gdzie znad Niemiec zacznie wkraczać strefa frontu atmosferycznego z narastającym zachmurzeniem, która przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne komórki burzowe.

Źródło: mapy.meteo.pl – spodziewany przebieg warunków pogodowych na drugą część nocy z soboty na niedzielę pod kątem obserwacji maksymalnej fazy Perseidów (model UMPL 4 km)

Maksymalna faza Perseidów przypadnie na drugą część nocy z soboty na niedzielę oraz bliżej niedzielnego poranka na wschodnim i południowo – wschodnim niebie. Do podziwiania aktywnego roju meteorów poszukajcie jakiegoś klimatycznego miejsca, najlepiej z 20-35 km od większych miast, których światło niestety mocno zanieczyszcza niebo, a co za tym idzie – w dużej mierze tłumi swobodną możliwość dostrzeżenia spalających się w ziemskiej atmosferze drobin materii związanych z kometą 109P/Swift-Tuttle. Na kosmiczną wyprawę zachęcamy wziąć ze sobą koce, leżaki, materace (połóżcie się na nich i swobodnie wpatrujcie w niebo bez narażania na ból w kręgosłupie w odcinku szyjnym), a także cieplejsze ubrania i ciepłe posiłki; druga część nocy oraz poranek, czyli okres z kulminacyjną fazą meteorów, w wielu rejonach z pogodną i bezchmurną aurą (pas wschodni, południe, częściowo centrum) przyniesie szybsze wychładzanie się powietrza w przypowierzchniowej warstwie troposfery. W tym roku sierpniowe wydarzenie astronomiczne dodatkowo nie będzie zakłócane przez blask Księżyca, który właśnie dąży do sierpniowego nowiu, co tylko jeszcze bardziej zachęca do wyruszenia na nocne obserwacje na terenach z pogodnym przebiegiem warunków atmosferycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.