PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.09.2023, godz. 08:00 CEST do 20.09.2023, godz. 08:00 CEST
PODSUMOWANIE:
W pierwszej części dnia nad centralną i wschodnią Polską z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa zachmurzenia warstwowego z wbudowanymi chmurami Cumulonimbus. Strefa ta będzie związana z chłodnym frontem atm. niżu znad południowej Norwegii. Przyczyną rozwoju chmur Cb będzie niewielka energia CAPE osiągająca wartość do ok. 200 J/kg oraz dość silne wymuszanie wznoszenia w troposferze. Najwięcej komórek konwekcyjnych prognozowanych jest na południu i w centrum kraju. Tam w niektórych miejscach mogą wystąpić burze, którym z uwagi na dużą wartość PW (do 35-40 mm) mogą towarzyszyć znaczne opady deszczu (do 20-30 mm/h). Burze niewykluczone są także na północy (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie). Późnym popołudniem za strefą zachmurzenia frontowego pod wpływem energii CAPE osiągającej do 300 J/kg mogą utworzyć się kolejne, izolowane od zachmurzenia warstwowego komórki konwekcyjne. Te gdzieniegdzie również mogą dać wyładowania atmosferyczne, silniejsze opady deszczu oraz nieco silniejszy wiatr. Niewykluczony jest ponadto drobny grad. Wieczorem komórki konwekcyjne odsuną się na wschód, gdzie zanikną.
W czasie burz na wschodzie, południu i w centrum Polski należy się liczyć z następującymi zjawiskami współtowarzyszącymi:
- opadami deszczu o wydajności do ok. 20-30 mm/h (rano) i 15-20 mm/h (po południu),
- wiatrem w porywach o prędkości do ok. 60 km/h,
- opadami gradu o średnicy do ok. 1,0 cm.
Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest bardzo niskie, jednak należy pamiętać, że same wyładowania atmosferyczne mogą być powodem nieszczęścia, a chwilowe silne opady deszczu mogą w kilku przypadkach skutkować niewielkimi podtopieniami.