Początek października wita nas znacznie chłodniejszym przebiegiem warunków atmosferycznych. Po rekordowo ciepłym wrześniu, do naszego kraju dotarł strumień polarno-morskiej masy powietrza z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego, a Polska dostała się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia „Sonja” z głębi południowej i środkowej Europy. W większości regionów zróżnicowana zawartość wilgoci w dolnych oraz środkowych warstwach troposfery wiąże się ze zmiennym, w tym umiarkowanym i dużym zachmurzeniem, a temperatura powietrza, przy chłodnych porywach zachodniego i północno – zachodniego wiatru, oscyluje w granicach 15°C – 19°C, zaś na Dolnym Śląsku osiąga punktowo 20°C.
Wraz z nadejściem nowego tygodnia do naszego kraju ponownie zacznie postępować coraz cieplejszy strumień powietrza transportowany z południowo – zachodnich rejonów Europy. Wpływ ocieplającej się masy powietrza odczujemy już w poniedziałek, początkowo głównie w województwach południowo – zachodnich oraz zachodnich, gdzie coraz większym rozpogodzeniom do zachmurzenia małego będą towarzyszyć wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej do 23°C – 24°C, lokalnie 25°C. Wyraźnie więcej chmur wszelkiego piętra w troposferze związanych z przetaczającą się strefą ciepłego frontu atmosferycznego wystąpi na północy, wschodzie, w centrum oraz częściowo w rejonach północnych, ponadto lokalnie w pasie północnym prognozowane jest pojawienie się przejściowych opadów deszczu, przeważnie o słabym, miejscami umiarkowanym natężeniu. Na tych terenach będzie jeszcze chłodniej, a temperatura powietrza osiągnie maksymalnie około 17°C – 21°C.
Kulminacja ciepłego strumienia powietrza nastąpi we wtorek – wówczas w całym kraju odczujemy silniejszy podmuch mocniej rozgrzanej masy powietrza, która, obok licznych rozpogodzeń do zachmurzenia umiarkowanego i małego, przyniesie chwilowy powrót typowo letnich warunków atmosferycznych ze wzrostami temperatury maksymalnej do 22°C – 26°C. Jeszcze gorętsza aura zaznaczy się w regionach zachodnich i południowo – zachodnich, gdzie przed nasunięciem się zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym, najwyższa temperatura maksymalna powietrza będzie mogła wzrosnąć nawet do 27°C – 28°C, a lokalnie aż… 29°C! W większości Polski zaostrzający się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego będzie sprzyjać występowaniu nasilonych porywów południowo – zachodniego wiatru; na terenach podgórskich i górskich oczekiwany jest kolejny tej jesieni halny.
Znaczące zmiany w atmosferze zaczną ponownie postępować pod koniec wtorku, a przede wszystkim w trakcie nocy z wtorku na środę. W tym okresie z zachodu na wschód kraju będzie przetaczać się oś pogłębionej zatoki niskiego ciśnienia oraz strefa chłodnego frontu atmosferycznego, które sprowadzą zarówno słabe i umiarkowane, chwilami intensywne opady deszczu, lokalne burze (niewykluczone powstanie liniowej formacji konwekcyjnej), istotny wzrost prędkości wiatru z sektorów zachodnich, jak i coraz dynamiczniej postępujące ochłodzenie z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Wpływ obszaru niżowego na skraju rozległego wyżu rozbudowującego się znad Atlantyku i Zatoki Biskajskiej w głąb zachodniej części Starego Kontynentu spowoduje wystąpienie porywów wiatru o prędkości powyżej 50-75 km/h, zaś w trakcie inicjacji lepiej zorganizowanych struktur opadowo-burzowych nawet >75-90 km/h (wzdłuż gmin nadmorskich, przy obecnym ułożeniu i głębokości strefy niskiego ciśnienia, prędkość wiatru w porywach osiągałaby >70-90 km/h wywołując pierwszą tej jesieni sztormową aurę).
Od środy w całym kraju odczujemy silniejsze ochłodzenie, które w połowie tygodnia przyniesie temperatury maksymalne powietrza oscylujące w godzinach popołudniowych w granicach 14°C – 19°C. W tym czasie pogoda w Polsce będzie kształtowana przez umacniający się układ wyżowy z głębi zachodniej i środkowej Europy, a przejściowo również następną strefę zatoki niżowej oraz chłodnego frontu atmosferycznego.
Zróżnicowany rozkład wilgotności powietrza w całej Polsce objawi się występowaniem zmiennego zachmurzenia – zarówno z przejaśnieniami oraz większymi rozpogodzeniami, jak i kolejnymi porcjami opadów pochodzenia konwekcyjnego i frontalnego. Dodatkowo w rejonach północnych (w oparciu o bieżące wyliczenia modeli numerycznych zwłaszcza w okresie środy i czwartku), gdzie spodziewana jest inicjacja masowych procesów konwekcyjnych w postaci rozwoju licznych chmur kłębiasto-deszczowych z przelotnymi, punktowo umiarkowanymi oraz intensywnymi opadami deszczu, drobnego gradu i dość silnymi porywami wiatru, możliwe będzie kształtowanie się rozproszonych, pojedynczych zjawisk burzowych.
Październik, jako miesiąc przejściowy, może przynieść w naszej strefie klimatycznej praktycznie każdy typ warunków pogodowych – począwszy od dynamicznych napływów ciepłych mas powietrza, przez silne burze oraz gwałtowniejsze fale wiatrowe związane z aktywnymi niżami atlantyckimi, intensywne opady deszczu, wielodniowe okresy wyżowe, po coraz liczniej zaznaczające się przymrozki, a podczas spływów arktycznego chłodu również opady mieszane. Z punktu widzenia meteorologicznego przed nami niewątpliwie interesujący sezon w atmosferze, któremu warto się przyglądać każdego dnia. A z naszymi prognozami będziecie przygotowani na każdą ewentualność ze strony natury.