Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 03.10.2023 i noc 03/04.10.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.10.2023 godz. 06:00 UTC do 04.10.2023, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniego fragmentu Polski głównie z powodu możliwości wystąpienia niszczycielskich porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia opadów dużego gradu i trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla północnej, południowej oraz centralnej części Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów gradu i silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 03.10.2023 i noc 03/04.10.2023

We wtorek pogodę nad Polską kształtować będzie układ wysokiego ciśnienia znad Azorów oraz w głównym stopniu wyż znad Morza Czarnego. Już od godzin wczesnoporannych następować będzie napływ bardzo ciepłego jak na tę porę roku powietrza z południa. W dniu jutrzejszym zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz nocnych przez znaczny obszar Polski przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z północy oraz związany z nią chłodny front atmosferyczny. Za frontem szerokim strumieniem napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza. W związku z dynamicznym wypychaniem bardzo ciepłej masy powietrza wzdłuż linii frontu pojawią się burze, które najprawdopodobniej utworzą większy liniowy układ konwekcyjny.

W czasie burz na zachodzie, południu i w centrum Polski należy się liczyć z następującymi zjawiskami współtowarzyszącymi:

  • niszczycielskie porywy wiatru, ok. 80-90 km/h, punktowo ok. 100-120 km/h;
  • opady deszczu około 20-40 mm;
  • opady gradu o średnicy do ok. 1,5-3 cm;
  • trąba powietrzna o sile EF1.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …

W związku z napływem bardzo ciepłej masy powietrza z południa, temperatura powietrza we wtorek zwłaszcza na zachodzie kraju może osiągnąć 28 °C. Zatoka niskiego ciśnienia wraz z aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym rozpocznie proces wypierania chwiejnej masy powietrza z zachodu na wschód. Energia dostępna konwekcyjnie osiągnąć może wartości ok. 300 J/kg, natomiast silny uskok wiatru o wartościach przekraczających miejscami 25 m/s w profilu 0-6 km AGL stworzy bardzo dogodne warunki do tworzenia się burz generujących niszczycielskie porywy wiatru, które mogą miejscami przekraczać 110 km/h. Nie wyklucza się również powstania superkomórki burzowej mogącej wygenerować tornado wbudowane w linię szkwału. Scenariusz ten, jest prawdopodobny ze względu na wystarczająco wysoką skrętność wiatru szczególnie na odcinku 0-1 km AGL (SRH ok. 200 m2/s2). Dodatkowym zagrożeniem będą silne opady deszczu ze względu na spore nasycenie powietrza parą wodną (PW ok. 30-35 mm).

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Podobnie jak w przypadku obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia, należy spodziewać się wystąpienia silnych porywów wiatru oraz obfitych opadów deszczu mogących powodować podtopienia czy zalania. Energia konwekcyjna na tym obszarze będzie zdecydowanie niższa co wyraźnie wpłynie na trwałość i organizację wypiętrzonych chmur Cb. Jednakże ze względu na podwyższone ścinanie wiatru oraz zawartą wilgoć, burze mogą wykazywać wzmożoną aktywność elektryczną.

Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.