Zdecydowana większość kontynentu europejskiego została zdominowana przez rozległe układy niskiego ciśnienia ze strefami frontów atmosferycznych. Wpływ wilgotnych, na ogół polarno-morskich mas powietrza sprzyja występowaniu coraz większej ilości opadów deszczu, których w drugiej części bieżącego tygodnia w różnych regionach naszego kraju nie będzie brakować. Głównym ośrodkiem niżowym sprowadzającym zwiększone zasoby wilgoci jest głęboki układ baryczny ulokowany nad wodami północno – wschodniego Atlantyku, którego ostrzejsza zatoka niskiego ciśnienia rozbudowuje się w głąb środkowej Europy.
Aż tak duży zasięg niżów z całymi układami frontów atmosferycznych zawsze wiąże się z występowaniem wyraźnie zwiększonych porcji opadów. To, że tych w najbliższych dniach nie będzie brakować zarówno w Polsce, jak i innych rejonach Europy świadczy prognoza odchylenia opadów względem średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu trzeciej dekady października.
Z punktu widzenia przebiegu warunków atmosferycznych na obszarze Polski musimy przygotować się na przewagę pochmurnej aury, a znaczne zasoby wilgoci transportowane z zachodnich i południowo – zachodnich rejonów Europy będą sprzyjać występowaniu słabych i umiarkowanych, okresami dość intensywnych opadów deszczu. Ponadto, w środowisku wilgotnych strumieni polarno-morskich mas powietrza pojawią się korzystne warunki do formowania się zamgleń i mgieł ograniczających widzialność poziomą na ogół do 200-500 metrów. Istotny wzrost aktywności opadów deszczu będzie postępować już w trakcie najbliższej nocy od województw zachodnich oraz południowych, po czym w kolejnych godzinach, tj. do środowego poranka rozprzestrzeni się nad regiony środkowe, wschodnie oraz północne.
Opady deszczu z różną intensywnością utrzymają się także podczas czwartku, piątku oraz weekendu, choć przejaśnienia i rozpogodzenia również będą zaznaczać swoją obecność. Jak wynika z obecnych wyliczeń modeli numerycznych, szczególnie sporo wilgoci w powietrzu pojawi się w okresie piątkowej doby, kiedy z południa Europy nasunie się kolejny aktywniejszy układ niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych.
Wpływ opadów, dość zróżnicowanych termicznie sektorów mas powietrza oraz występujących przejaśnień i rozpogodzeń objawi się zmiennym przebiegiem aury pod względem wzrostów temperatury maksymalnej. I tak wyraźnie chłodniejszy typ pogody z ocieplaniem się powietrza do 4°C – 9°C będzie odczuwalny zwłaszcza w rejonach północno – wschodnich i północnych, ze szczególnym ochłodzeniem w okresie czwartek – piątek, zaś wyraźnie cieplejszy przebieg warunków atmosferycznych zaznaczy się na południu i częściowo w głębi kraju (12°C – 16°C).
W najbliższych dniach musimy więc liczyć się ze znacznie zwiększonymi zasobami wilgoci z częstszymi strefami opadów, a niskie ciśnienie atmosferyczne (poniżej 990 – 998 hPa w czwartek i piątek) u wielu osób może powodować gorsze samopoczucie w postaci bólów głowy czy zmęczenia.