PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.12.2023, godz. 07:00 CET do 21.12.2023, godz. 07:00 CET
PODSUMOWANIE:
Liczne ośrodki niżowe nad rejonem Islandii, M. Norweskiego i Skandynawii oraz silny wyż z centrum położonym na północ od Azorów są przyczyną nasilającego się zachodniego przepływu mas powietrza. W jego efekcie do Europy trafia umiarkowanie ciepłe powietrze znad Atlantyku. Nad kontynentem przechodzą też liczne fronty atmosferyczne.
W środę, za chłodnym frontem atmosferycznym, do Polski napłynie względnie chłodna i chwiejna masa powietrza, która będzie sprzyjała rozwojowi drobnych układów konwekcyjnych przynoszących opady deszczu, śniegu, krupy śnieżnej oraz opady mieszane. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi konwekcji będzie front drugorzędny, który po południu wkroczy do kraju od północnego zachodu. Numeryczne modele pogody wskazują na wystąpienie energii CAPE o wartości do ok. 150 J/kg na północnym zachodzie kraju (zwłaszcza na Wybrzeżu). Uwzględniając to, na obszarze objętym możliwością burz nie wykluczamy rozwoju kilku-kilkunastu silniejszych komórek mogących przynieść słabe burze. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest stosunkowo małe. Zjawiska możliwe są głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych.
W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współtowarzyszącymi:
- opadami deszczu, śniegu, krupy śnieżnej lub opadami mieszanymi o wysokości do ok. 5-10 mm/h,
- wiatrem w porywach o prędkości do 70-85 km/h.
Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.