Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 31.05.2024 i noc 31.05/1.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2024, godz. 6:00 UTC do 1.06.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, zachodniej i północno-zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąby powietrznej.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 31.05.2024 i noc 31.05/1.06.2024

W piątek czeka nas dalszy ciąg burzowej pogody. Burze będą przyjmować charakter pojedynczych komórek z możliwością łączenia się w większe systemy wielokomórkowe. Lokalnie nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Ze względu na bliskość centrum niżu konwekcja może rozpocząć się już około południa lub nawet wcześniej. Trasy przemieszczania się burz będą różne od kierunków północnych na południu kraju do zachodnich na północy. Ostatnie z nich zaczną zanikać w godzinach późno wieczornych i nocnych.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • Intensywne opady deszczu do ok 30-40 mm, punktowo do ok. 50 mm,
  • opady gradu do ok. 2-3 cm, na zachodzie do 4 cm,
  • porywy wiatru do ok. 70-85 km/h, punktowo do ok. 95 km/h
  • trąba powietrzna.

PODSUMOWANIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Nasz kraj początkowo znajdzie się w obszarze zatoki niskiego ciśnienia związanej z przemieszczającym się znad północnych Włoch w kierunku Polski ośrodka niskiego ciśnienia. W godzinach wieczornych wspomniany niż dotrze do granic naszego kraju wraz z systemem frontów atmosferycznych. Dzięki temu burze mogą występować do późnych godzin nocnych. Wartość energii CAPE mają przekraczać 1500 J/kg, z kolei przepływ powietrza będzie słaby. Doprowadzi to do powstania burz, które będą wolno się przemieszczać, a przy wysokich wartościach wodności troposfery dadzą intensywne opady deszczu. Takie niebezpieczeństwo największe będzie na południu kraju, a w szczególności w górach gdzie orografia sprzyjać będzie opadom, których suma może wynieść nawet ok 50 mm. W środkowej troposferze prognozowana jest obecność suchszej masy powietrza dlatego możliwe są porywy wiatru do ok 70-85 km/h. W przypadku liniowych formacji lub superkomórek burzowych porywy wiatru mogą wynieść ponad 95 km/h. Dodatkowo burzom towarzyszyć będą opady gradu do ok 2-3 cm, lokalnie do 4 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.