Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.06.2024 i noc 04/05.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.06.2024 godz. 06:00 UTC do 05.06.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i mniejszym stopniu silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.06.2024 i noc 04/05.06.2024

Wtorek zapowiada się pod znakiem obfitych opadów deszczu zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju. Na obszarze tym istnieje podwyższona możliwość wystąpienia burz, lecz co więcej znaczne ryzyko akumulacji opadów atmosferycznych nie tylko pochodzenia burzowego. Konwekcja rozpocznie się już od godzin porannych a wypiętrzone komórki burzowe oraz opadowe przemieszczać się będą w kierunku północnym i północno-zachodnim. Znaczne nagromadzenie opadów deszczu (region Małopolski) może prowadzić do zalań i podtopień.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30 mm a lokalnie nawet 65 mm,
  • opady gradu do ok. średnicy 3 cm,
  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h,

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

We wtorek Polska, a szczególnie jej południowo-wschodnia część znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia. W obszarze objętym oddziaływaniem wspomnianego ośrodka barycznego spodziewany jest rozwój linii konwergencji wiatru w dolnej warstwie troposfery. Główna oś zbieżności wiatru przebiegać będzie najpewniej na odcinku Bielsko-Biała – Lublin a więc w tym rejonie spodziewać się można rozwoju najsilniejszych burz. Komórki burzowe zainicjowane w okolicach godziny 07:00 CEST będą stopniowo przemieszczać się w kierunku północnym oraz północno-zachodnim. Ich rozwój możliwy będzie również za sprawą CAPE do 800 J/kg i przy jednoczesnym wspomaganiu ze strony ścinania wiatru na odcinku 0-6 km AGL ok. 10 m/s, lokalnie do 15 m/s. Na uwagę zasługuje również spore uwodnienie troposfery (PW ok. 33 mm) co z pewnością przełoży się na wystąpienie podwyższonych sum opadu atmosferycznego nie tylko pochodzenia burzowego! Niewykluczone, że zwłaszcza w Małopolsce, w ciągu zaledwie kilku godzin może spaść ponad 60 mm wody. W przypadku formacji burz superkomórkowych należy mieć na uwadze możliwość opadu gradu, którego rozmiar można ocenić na ok. 2-3 cm.

Aktualnie wydanych ostrzeżeń należy śledzić za pośrednictwem serwisu SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.