Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.06.2024 i noc 05/06.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.06.2024, godz. 06:00 UTC do 06.06.2024, godz. 06:00 UTC

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.06.2024 i noc 05/06.06.2024

PODSUMOWANIE:
W środę i w nocy z środy na czwartek prawdopodobnie wystąpią dwa szczyty aktywności burzowej. Pierwszy z nich będzie miał miejsce w godzinach popołudniowych, natomiast drugi – choć na chwilę obecną niepewny – w środkowej części nocy z środy na czwartek. W godzinach popołudniowych na zachodzie kraju oraz na krańcach wschodnich początkowo rozwiną się rozproszone pojedyncze komórki burzowe, które później połączą się miejscami w niewielkie układy wielokomórkowe. Późnym popołudniem burze z krańców wschodnich Polski opuszczą obszar kraju, a z kolei na zachodzie zjawiska zaczną stopniowo zanikać. W nocy z zachodu na wschód Polski będzie wędrowała strefa chłodnego frontu atmosferycznego, wzdłuż której w warunkach niewielkiej energii CAPE i silniejszego pionowego ścinania wiatru mogą rozwinąć się kolejne wielokomórkowe układy burzowe. Pojedyncze burze związane z tą strefą mogą utrzymywać się do godzin porannych i obejmą swoim zasięgiem również środkową część kraju.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • Dość silne opady deszczu o wysokości do ok. 15-25 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1-2 cm,
  • porywy wiatru do ok. 60-70 km/h,
  • na zachodzie kraju w godzinach popołudniowych istnieje również niskie prawdopodobieństwo wystąpienia 1-2 słabych trąb powietrznych nie związanych z mezocyklonem.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… zachodnia i środkowa część kraju …
Prognozowane są dwie fale komórek konwekcyjnych i burz, choć druga z nich może nie wystąpić lub być znacznie słabsza, niż pierwsza. Wczesnym popołudniem pod wpływem wygrzania przyziemnej partii troposfery energia CAPE na zachodzie kraju wzrośnie do wartości 500-800 J/kg. Wartości pionowego ścinania wiatru będą jeszcze stosunkowo niskie (DLS do 10-15 m/s, a LLS do 5-8 m/s w strefie pokrywającej się z CAPE). W związku z powyższym wzdłuż przedfrontowej strefy zbieżności wiatru rozwiną się początkowo rozproszone komórki konwekcyjne, które z czasem miejscami połączą się w niezorganizowane, niewielkie układy wielokomórkowe. Układy te będą stosunkowo słabe i nie powinny przynosić zjawisk o znacznym natężeniu, chociaż na skutek występowania dużej energii CAPE w dolnych 2 km troposfery nie wyklucza się powstania słabej trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem. W godzinach wieczornych znaczna część zjawisk powinna zaniknąć, jednak do zachodniej części kraju dotrze strefa chłodnego frontu atmosferycznego z wyższymi wartościami pionowego ścinania wiatru, niewielkimi wartościami CAPE (do ok. 300 J/kg) i z silnym wymuszaniem wznoszenia. Taka sytuacja sprawi, że w rejonie frontu pojawią się kolejne wielokomórkowe układy konwekcyjne, być może o charakterze słabo rozwiniętych układów liniowych. Nie wyklucza się także 2-3 słabych superkomórek burzowych. Znacznym ograniczeniem w rozwoju burz wzdłuż strefy chłodnego frontu atmosferycznego będzie niewielki pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze. Z drugiej strony silne wymuszanie wznoszenia wzdłuż frontu może przyczynić się do znacznej trwałości układów burzowych (jeśli się rozwiną) i dotarcia ich w drugiej części nocy lub nad ranem do środkowej części kraju. Poza dość silnymi porywami wiatru (do ok. 60-70 km/h) natężenie zjawisk konwekcyjnych wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego nie powinno być duże.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.