Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 6.06.2024 i noc 7.06.2024 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 6.06.2024, godz. 14:00 UTC do 7.06.2024, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowej oraz południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąby powietrznej.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 6.06.2024 i noc 7.06.2024 – AKTUALIZACJA

W czwartek na południu i południowym-wschodzie prognozowane są burze. W ciągu dnia możliwe są one głównie w rejonie gór, ze szczególnym uwzględnię obszaru Podkarpacia. Pod wieczór oraz w nocy z południa wkroczą do naszego kraju kolejne burze, które mogą być bardziej intensywne. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek lub niewielkich systemów multikomórkowych, natomiast w nocy należy spodziewać się wejścia większego układu wielokomórkowego, a także superkomórek burzowych. Komórki będą przemieszczać się w kierunku wschodnim i północno-wschodnim, a ostatnie mogą zanikać dopiero w drugiej połowie nocy.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • Intensywne opady deszczu do ok 15-25 mm, punktowo powyżej 30 mm,
  • opady gradu do ok. 2-3 cm, lokalnie do 4 cm
  • porywy wiatru do ok. 70-75 km/h, punktowo do ok. 80-85 km/h, w przypadku superkomórek lub formacji liniowych nawet do ok. 90-100 km/h,
  • trąba powietrzna.

PODSUMOWANIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

Przez nasz kraj przechodzić będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. W ciągu dnia może ona wygenerować nad obszarem gór i przedgórza pierwsze pojedyncze burze. Popołudniu front będzie miał tendencję do zafalowania i w godzinach wieczornych doprowadzi to do powstania na południu Polski ośrodka niskiego ciśnienia. Dodatkowo obecna będzie zwiększona kinematyka (DLS do ok. 20 m/s, LLS do ok. 12 m/s, SRH do ok. 150 m2/s2) co w połączeniu z umiarkowaną energią termodynamiczną (CAPE do ok. 500-700 J/kg) i bliskością wspomnianego centrum niżu może generować silne burze. Tak jak w ciągu dnia nie powinny być one intensywne to już w godzinach wieczornych i nocnych ich gwałtowność wzrośnie. Prognozuje się, że pod wieczór z Czech do kraju wkroczy strefa burz w postaci wielokomórkowej, a także superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem będzie silny wiatr, który w przypadku superkomórek może osiągać porywy do 100 km/h. Opady deszczu nie powinny przekroczyć 30-35 mm w trakcie trwania zjawiska, a grad rozmiarów 2-3 cm. Ryzyko tych burz zwiększa również prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych, w szczególności, że prognozowane są zwiększone wartości skrętności wiatru. Istnieje możliwość, że superkomórki połączą się z innymi burzami w większą strukturą wielkomórkową. Nie wyklucza się powstania echa radarowego w postaci łuku – bow echo.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia … Na tym obszarze w ciągu dnia będą pojawiać się komórki burzowe o mniejszej intensywności niż w obszarze 2. W nocy z kolei po wejściu burz z południa do naszego kraju i przejściu przez obszar 2 stopnia zagrożenia będą one wędrować dalej na wschód i północny-wschód Polski. Mogą przyjąć formę zorganizowanej wielkomórkowej burzy w postaci liniowej – bow echo. W momencie powstania tego rodzaju burzy porywy wiatru mogą przekraczać 90 km/h. Burze mogą występować do godzin porannych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.