PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2024, godz. 06:00 UTC do 17.06.2024, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, a częściowo także wschodniej i centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.
PODSUMOWANIE:
Od rana w strefie ciągnącej się od woj. opolskiego po woj. warmińsko-mazurskie prognozowana jest strefa opadów deszczu, w którą miejscami mogą być wbudowane komórki konwekcyjne przynoszące silne opady deszczu i burze o stosunkowo małej aktywności elektrycznej. Z upływem dnia strefa ta wraz z pofalowanym, lecz stopniowo słabnącym frontem atmosferycznym, będzie przesuwała się powoli na wschód. W godzinach popołudniowych przed strefą opadów, pod wpływem wygrzania dolnej części troposfery, rozwinie się umiarkowanie silna chwiejność atmosferyczna, która doprowadzi do powstania kolejnych, początkowo rozproszonych komórek konwekcyjnych. Komórki te mogą dość szybko połączyć się w liniową strefę burz i silnych opadów konwekcyjnych, która będzie wolno przesuwać się na północny wschód. Pod wieczór burze i opady konwekcyjne zaczną słabnąć i przesuną się nad woj. lubelskie, podlaskie i środkowo-wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. Ponadto późnym popołudniem i wieczorem nie wyklucza się słabych burz na zachodzie Polski.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- Silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-45 mm w ciągu 1h,
- porywy wiatru do ok. 50-60 km/h,
- dodatkowo w pasie od woj. mazowieckiego po woj. podkarpackie nie wyklucza się trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… południowa, centralna i wschodnia część Polski …
W godzinach porannych do południowej części kraju wejdzie fala na froncie atmosferycznym związanym z niżem znad Morza Północnego. Strefa opadów z upływem dnia będzie przemieszczała się w stronę Mazowsza, jednocześnie stopniowo słabnąć. W jej obrębie mogą występować wbudowane komórki konwekcyjne dające ulewne opady deszczu, co może być przyczyną podtopień, zwłaszcza w woj. opolskim i śląskim. Po południu w strefie od woj. małopolskiego i podkarpackiego po woj. mazowieckie prognozuje się wzrost energii CAPE do wartości z zakresu 500-700 J/kg. To w połączeniu z nieco podwyższoną wartością pionowego ścinania wiatru (DLS do 12-15 m/s) oraz strefą zbieżności wiatrów znajdującą się przed strefą opadów wielkoskalowych będzie skutkowało rozwojem nowych, początkowo rozproszonych komórek konwekcyjnych, które będą mieć tendencję do szybkiego łączenia się. Nie wyklucza się rozwoju liniowego układu konwekcyjnego, który będzie powoli wędrował na północny wschód. Ponadto w pierwszej fazie rozwoju zjawisk konwekcyjnych nie wyklucza się również wystąpienia jednej lub dwóch słabych superkomórek. Z uwagi na wolne przemieszczanie się burz oraz dużą wodność troposfery (PW do 34-38 mm) istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu (punktowo znacznie powyżej 30 mm w ciągu kilkudziesięciu minut, z czym będą wiązały się lokalne podtopienia). Z uwagi na małą/umiarkowaną wartość CAPE i małą wartość pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze opady dużego gradu oraz silne porywy wiatru nie powinny wystąpić. W strefie od woj. mazowieckiego po woj. podkarpackie nie można wykluczyć wystąpienia słabej trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem. Późnym wieczorem burze przemieszczą się mniej więcej do linii Kętrzyn-Zamość, gdzie zanikną. Z uwagi na możliwość wystąpienia dużych sum opadów konwekcyjnych i związanych z nimi lokalnych podtopień w prognozie uwzględniono 1. stopień zagrożenia dla części omawianego w niniejszym paragrafie obszaru.